SwimmingWorld.com - Online home of the International Swimming Hall of Fame JOIN ISHOF!

2019 TYR Pro Swim Series Knoxville Day Three Finals - Meet Results


1/9/2019 - 1/12/2019  
Event 13  Women 200 LC Meter Butterfly
==================================================================
        World: W 2:01.81  10/21/2009Zige Liu, CHN
     American: A 2:04.14  7/30/2009 Mary Descenza, USA
    U.S. Open: O 2:05.87  7/25/2018 Hali Flickinger, Athens Bulldog-G
     Jr World: J 2:06.29  4/15/2017 Suzuka Hasegawa, JPN
     Pro Swim: P 2:06.76  2012      Cammile Adams
    Trial Cut: T 2:14.59
    Name            Age Team              Prelims     Finals  FINA       
==================================================================
                        === A - Final ===                         
 
  1 Hali Flickinger  24 Athens Bulldog S  2:08.45    2:07.21T  877  
    r:+0.75  29.52      1:00.89 (31.37)
        1:34.76 (33.87)     2:07.21 (32.45)
  2 Regan Smith      16 Riptide           2:14.24    2:11.34T  797  
    r:+0.71  29.15      1:02.37 (33.22)
        1:36.76 (34.39)     2:11.34 (34.58)
  3 Megan Kingsley   22 Athens Bulldog S  2:12.73    2:11.63T  792  
    r:+0.65  29.45      1:02.79 (33.34)
        1:37.01 (34.22)     2:11.63 (34.62)
  4 Kelsi Dahlia     24 Cardinal Aquatic  2:13.86    2:12.35T  779  
    r:+0.65  29.54      1:03.17 (33.63)
        1:37.72 (34.55)     2:12.35 (34.63)
  5 Danielle Hanus   20 Hpcentervictoria  2:15.60    2:13.13   765  
    r:+0.69  29.53      1:03.27 (33.74)
        1:38.22 (34.95)     2:13.13 (34.91)
  6 Leah Gingrich    28 Columbus Aquatic  2:15.48    2:15.42   727  
    r:+0.73  29.69      1:03.88 (34.19)
        1:38.77 (34.89)     2:15.42 (36.65)
  7 Allie Piccirill  18 Northern KY Clip  2:15.97    2:15.57   725  
    r:+0.68  31.08      1:05.72 (34.64)
        1:40.59 (34.87)     2:15.57 (34.98)
  8 Abby Harter      16 Nation's Capital  2:16.56    2:17.23   699  
    r:+0.75  30.26      1:05.35 (35.09)
        1:40.54 (35.19)     2:17.23 (36.69)
 
                        === B - Final ===                         
 
  9 Reese Hazan      17 Sandpipers Of Ne  2:18.11    2:15.25   730  
    r:+0.67  30.57      1:05.12 (34.55)
        1:40.12 (35.00)     2:15.25 (35.13)
 10 Ashlyn Fiorilli  17 Texas Ford Aquat  2:17.54    2:16.55   709  
    r:+0.73  30.89      1:05.24 (34.35)
        1:40.86 (35.62)     2:16.55 (35.69)
 11 Erica Sullivan   18 Sandpipers Of Ne  2:17.36    2:16.86   705  
    r:+0.66  31.16      1:06.56 (35.40)
        1:41.90 (35.34)     2:16.86 (34.96)
 12 Isabella Paez    23 Una Prvt/PRVT     2:16.87    2:17.23   699  
    r:+0.75  30.40      1:05.15 (34.75)
        1:40.95 (35.80)     2:17.23 (36.28)
 13 Kate McCarville  15 Springfield Aqua  2:20.00    2:17.67   692  
    r:+0.69  30.89      1:05.56 (34.67)
        1:41.38 (35.82)     2:17.67 (36.29)
 14 Elysse Pardus    17 South Carolina S  2:18.80    2:17.70   692  
    r:+0.72  30.72      1:05.48 (34.76)
        1:41.17 (35.69)     2:17.70 (36.53)
 15 Genevieve Sasse  15 Swim Ontario      2:19.48    2:18.21   684  
    r:+0.78  30.06      1:04.01 (33.95)
        1:40.55 (36.54)     2:18.21 (37.66)
 16 Madeline Menkha  15 SwimMAC Carolina  2:19.02    2:18.68   677  
    r:+0.66  31.41      1:06.04 (34.63)
        1:42.27 (36.23)     2:18.68 (36.41)
 
                         === Round 1 ===                          
 
 13 Kylie Jordan     21 Duke University   2:18.16                   
     r:0.74  30.18      1:04.45 (34.27)
        1:40.36 (35.91)     2:18.16 (37.80)
 
                        === C - Final ===                         
 
 18 Kenady Beil      17 Northern KY Clip  2:20.18                   
     r:0.71  31.13      1:06.61 (35.48)
        1:43.50 (36.89)     2:20.18 (36.68)
 19 Summer Cardwell  14 Tampa Bay Aquati  2:22.11                   
     r:0.74  30.39      1:05.79 (35.40)
        1:43.01 (37.22)     2:22.11 (39.10)
 20 Daphne Danyluk   20 Neptune Natation  2:22.39                   
     r:0.71  31.03      1:06.91 (35.88)
        1:43.77 (36.86)     2:22.39 (38.62)
 21 Caroline Carrut  17 Etobicoke Swim C  2:23.47                   
     r:0.76  31.96      1:07.88 (35.92)
        1:45.54 (37.66)     2:23.47 (37.93)
 22 Kay Foley        17 Munster Swim Clu  2:24.09                   
     r:0.73  32.08      1:07.81 (35.73)
        1:45.68 (37.87)     2:24.09 (38.41)
 
                         === Round 1 ===                          
 
 23 Averee Preble    17 Clovis Swim Club  2:24.35                   
     r:0.77  31.01      1:06.79 (35.78)
        1:44.83 (38.04)     2:24.35 (39.52)
 24 Addie Rose Bull  17 Stingrays         2:24.71                   
     r:0.73  30.76      1:07.08 (36.32)
        1:45.17 (38.09)     2:24.71 (39.54)
 
                        === C - Final ===                         
 
 25 Kiley Wilhelm    14 SwimMAC Carolina  2:26.03                   
     r:0.72  31.85      1:08.76 (36.91)
        1:47.41 (38.65)     2:26.03 (38.62)
 26 Joy Jiang        15 Nys Aquatics, In  2:26.29                   
     r:0.69  31.33      1:07.94 (36.61)
        1:46.35 (38.41)     2:26.29 (39.94)
 
                         === Round 1 ===                          
 
 -- Emily Overholt   21 Hpc Vancouver         NS                    

Event 14  Men 200 LC Meter Butterfly
==================================================================
        World: W 1:51.51  7/29/2009 Michael Phelps, USA
     American: A 1:51.51  7/29/2009 Michael Phelps, USA
    U.S. Open: O 1:52.20  7/2/2008  Michael Phelps, Club Wolverine
     Jr World: J 1:53.79  6/30/2017 Kristof Milak, HUN
     Pro Swim: P 1:55.29  2017      Li Zhuhao
    Trial Cut: T 2:01.19
    Name            Age Team              Prelims     Finals  FINA       
==================================================================
                        === A - Final ===                         
 
  1 Gianluca Urland  16 Dart Swimming     1:59.44    1:57.04T  864  
    r:+0.70  26.43        55.86 (29.43)
        1:26.14 (30.28)     1:57.04 (30.90)
  2 Chase Kalisz     24 Athens Bulldog S  1:59.33    1:57.12T  863  
    r:+0.70  26.24        55.81 (29.57)
        1:26.30 (30.49)     1:57.12 (30.82)
  3 Mack Darragh     25 Hpc-Ontario       2:00.13    1:59.47   813  
    r:+0.72  27.06        57.34 (30.28)
        1:28.24 (30.90)     1:59.47 (31.23)
  4 Zheng Quah       22 Unattached        2:01.30    1:59.59   810  
    r:+0.59  26.50        56.49 (29.99)
        1:27.56 (31.07)     1:59.59 (32.03)
  5 Pace Clark       24 Athens Bulldog S  2:01.24    1:59.83T  805  
    r:+0.59  26.67        57.25 (30.58)
        1:28.29 (31.04)     1:59.83 (31.54)
  6 Tom Shields      27 California Aquat  1:59.86    2:00.16T  799  
    r:+0.74  26.38        56.36 (29.98)
        1:27.06 (30.70)     2:00.16 (33.10)
  7 Jay Litherland   23 Dynamo Swim Club  2:01.15    2:00.20T  798  
    r:+0.72  27.06        57.70 (30.64)
        1:28.43 (30.73)     2:00.20 (31.77)
  8 Carson Foster    17 Mason Manta Rays  2:00.57    2:01.49   773  
    r:+0.68  26.83        57.08 (30.25)
        1:28.42 (31.34)     2:01.49 (33.07)
 
                        === B - Final ===                         
 
  9 Brendan Burns    17 Upper Main Line   2:01.65    2:00.92T  784  
    r:+0.68  27.46        57.50 (30.04)
        1:28.76 (31.26)     2:00.92 (32.16)
 10 Jake Foster      18 Mason Manta Rays  2:03.35    2:03.79   730  
    r:+0.66  28.40        59.85 (31.45)
        1:31.68 (31.83)     2:03.79 (32.11)
 11 Ray Yang         18 Etobicoke Swim C  2:06.01    2:04.32   721  
    r:+0.71  28.04        59.52 (31.48)
        1:31.80 (32.28)     2:04.32 (32.52)
 12 Joseph Gutierre  18 Sandpipers Of Ne  2:06.91    2:05.90   694  
    r:+0.74  28.18      1:00.06 (31.88)
        1:33.15 (33.09)     2:05.90 (32.75)
 13 Michael Sava     16 Swim Ontario      2:06.67    2:06.48   685  
    r:+0.67  28.40      1:00.35 (31.95)
        1:33.74 (33.39)     2:06.48 (32.74)
 14 Thomas Horne     17 Tennessee Aquati  2:07.67    2:07.22   673  
    r:+0.77  28.33      1:00.20 (31.87)
        1:33.00 (32.80)     2:07.22 (34.22)
 15 Matthew Magness  18 Suburban Seahawk  2:08.20    2:07.99   661  
    r:+0.71  28.32      1:00.14 (31.82)
        1:33.71 (33.57)     2:07.99 (34.28)
 16 Raben Dommann    17 Chena Swim Club   2:07.58    2:08.75   649  
    r:+0.76  29.03      1:01.53 (32.50)
        1:34.94 (33.41)     2:08.75 (33.81)
 
                         === Round 1 ===                          
 
  4 Justin Wright    22 Tucson Ford Deal  2:00.07                   
     r:0.56  27.12        57.69 (30.57)
        1:29.42 (31.73)     2:00.07 (30.65)
 12 Akaram Mahmoud   22 Egypt             2:04.43                   
     r:0.70  27.79        59.01 (31.22)
        1:31.47 (32.46)     2:04.43 (32.96)
 
                        === C - Final ===                         
 
 19 Alex Brehm       16 Lakeside Swim Te  2:08.73                   
     r:0.67  29.66      1:01.17 (31.51)
        1:35.40 (34.23)     2:08.73 (33.33)
 20 Matthew Styczen  16 Nys Aquatics, In  2:08.83                   
     r:0.70  28.62      1:01.29 (32.67)
        1:35.41 (34.12)     2:08.83 (33.42)
 21 Zachary Tan      15 Phoenix Swim Clu  2:09.02                   
     r:0.65  27.66      1:00.36 (32.70)
        1:34.56 (34.20)     2:09.02 (34.46)
 22 Vlad Elizarov    17 Seattle Metropol  2:10.17                   
     r:0.71  28.39      1:00.92 (32.53)
        1:34.79 (33.87)     2:10.17 (35.38)
 
                         === Round 1 ===                          
 
 23 Connor Daniels   16 Dart Swimming     2:10.29                   
     r:0.69  28.86      1:01.38 (32.52)
        1:35.85 (34.47)     2:10.29 (34.44)
 
                        === C - Final ===                         
 
 24 Jackson Mussler  16 Lakeside Swim Te  2:10.55                   
     r:0.72  28.34      1:01.42 (33.08)
        1:35.65 (34.23)     2:10.55 (34.90)
 25 Leo Goldblatt    16 Nation's Capital  2:11.55                   
     r:0.70  28.53      1:01.08 (32.55)
        1:36.31 (35.23)     2:11.55 (35.24)
 26 Maxime Fournier  19 Neptune Natation  2:13.61                   
     r:0.60  28.75      1:01.98 (33.23)
        1:36.94 (34.96)     2:13.61 (36.67)
 
                         === Round 1 ===                          
 
 27 Ryley McRae      18 Thompson Rivers   2:13.78                   
     r:0.64  28.78      1:02.35 (33.57)
        1:38.06 (35.71)     2:13.78 (35.72)
 -- Brennan Gravley  18 Sandpipers Of Ne     DFS                    
 -- Max Seidel       17 Gator Swim Club      DFS                    

Event 15  Women 50 LC Meter Freestyle
==================================================================
        World: W 23.67  7/29/2017 Sarah Sjostrom, SWE
     American: A 23.97  7/30/2017 Simone Manuel, USA
    U.S. Open: O 24.10  7/29/2018 Simone Manuel, Stanford Swimmin
     Jr World: J 24.33  9/16/2017 Rikako Ikee, JPN
     Pro Swim: P 24.17  2016      Sarah Sjostrom
    Trial Cut: T 25.99
    Name            Age Team              Prelims     Finals  FINA       
==================================================================
                        === A - Final ===                         
 
  1 Simone Manuel    22 Alto Swim Club      25.12      24.75T  874  
         r:+0.69                       
  2 Margo Geer       26 Mission Viejo Na    25.05      24.78T  871  
         r:+0.64                       
  3 Farida Osman     23 Una Prvt/PRVT       25.60      25.12   836  
         r:+0.67                       
  4 Olivia Smoliga   24 Athens Bulldog S    25.37      25.18T  830  
         r:+0.71                       
  5 Natalie Hinds    25 Athens Bulldog S    25.49      25.19T  829  
         r:+0.64                       
  6 Kayla Sanchez    17 Hpc-Ontario         25.57      25.31   817  
         r:+0.67                       
  7 Kelsi Dahlia     24 Cardinal Aquatic    25.65      25.33T  815  
         r:+0.63                       
  8 Grace Cooper     16 Delta Aquatics      25.65      25.74T  777  
         r:+0.64                       
 
                        === B - Final ===                         
 
  9 Gretchen Walsh   15 Nashville Aquati    25.72      25.71T  780  
         r:+0.69                       
 10 Lia Neal         23 Team Elite          26.16      25.98T  756  
         r:+0.65                       
 11 Ali Deloof       24 Team Elite          26.34      26.03   751  
         r:+0.69                       
 12 Hanna Henderson  16 Etobicoke Swim C    26.36      26.05   750  
         r:+0.66                       
 13 Dana Vollmer     31 California Aquat    26.24      26.10   745  
         r:+0.73                       
 14 Elizabeth Sowar  15 SwimMAC Carolina    26.36      26.40   720  
         r:+0.55                       
 15 Allyson Ponson   23 Unattached          26.38      26.41   719  
         r:+0.67                       
 16 Aly Ackman       25 Germantown Acade    26.42      26.60   704  
         r:+0.64                       
 
                         === Round 1 ===                          
 
 10 Kalia Antoniou   18 Univ Alabama Swi    25.84                   
          r:0.72                       
 18 Alex Walsh       17 Nashville Aquati    26.57                   
          r:0.77                       
 
                        === C - Final ===                         
 
 19 Kailyn Winter    15 Quicksilver Swim    26.66                   
          r:0.69                       
 
                         === Round 1 ===                          
 
 20 Isabelle Stadde  16 Aquajets Swim Te    26.69                   
          r:0.64                       
 21 Elle Caldow      16 Tide Swimming       26.70                   
          r:0.87                       
 
                        === C - Final ===                         
 
 22 Ekaterina Avram  27 Neptune Natation    26.75                   
          r:0.64                       
 
                         === Round 1 ===                          
 
 22 Melissa Pish     19 Una Duke            26.75                   
          r:0.70                       
 
                        === C - Final ===                         
 
 24 Haley Black      22 Hpc Vancouver       26.81                   
          r:0.65                       
 25 Alexandra Bumpa  17 Texas Ford Aquat    27.05                   
          r:0.68                       
 26 Abby Samansky    17 Clovis Swim Club    27.10                   
          r:0.72                       
 27 Nikki Venema     17 Tide Swimming       27.11                   
          r:0.80                       
 28 Danielle Herrma  31 Clovis Swim Club    27.28                   
          r:0.66                       
 
                         === Round 1 ===                          
 
 29 Phoebe Bacon     16 Nation's Capital    27.33                   
          r:0.69                       
 
                        === C - Final ===                         
 
 29 Ellie Waldrep    16 Baylor Swim Club    27.33                   
          r:0.65                       
 
                         === Round 1 ===                          
 
 31 Claire Tuggle    14 Clovis Swim Club    27.38                   
          r:0.74                       
 
                        === D - Final ===                         
 
 32 Desirae Mangaoa  16 SwimMAC Carolina    27.48                   
          r:0.62                       
 33 Theresa Milio    16 Nys Aquatics, In    27.75                   
          r:0.67                       
 34 Sarah Mundy      17 South Carolina S    27.87                   
          r:0.68                       
 
                         === Round 1 ===                          
 
 -- Isabella Arcila  24 Mission Viejo Na     DFS                    
 -- Cora Dupre       17 Mason Manta Rays     DFS                    
 -- Julie Woody      25 Savannah Swim Te      NS      

Event 16  Men 50 LC Meter Freestyle
==================================================================
        World: W 20.91  12/18/2009Cesar Cielo Filho, BRA
     American: A 21.15  7/29/2017 Caeleb Dressel, USA
    U.S. Open: O 21.14  7/9/2009  Cesar Cielo, Auburn/BRA
     Jr World: J 21.75  8/25/2017 Michael Andrew, USA
     Pro Swim: P 21.56  2015      Nathan Adrian
    Trial Cut: T 23.19
    Name            Age Team              Prelims     Finals  FINA       
==================================================================
                        === A - Final ===                         
 
  1 Michael Andrew   19 Race Pace Club      22.42      22.11T  845  
         r:+0.66                       
  2 Michael Chadwic  23 Team Elite          22.68      22.46T  806  
         r:+0.64                       
  3 Ali Khalafalla   22 Mission Viejo Na    22.69      22.47   805  
         r:+0.61                       
  4 Yuri Kisil       23 Hpc-Ontario         22.97      22.59   793  
         r:+0.68                       
  5 Matthew Josa     23 California Aquat    22.86      22.92T  759  
         r:+0.61                       
  6 Aaron Greenberg  23 Team Elite          22.84      22.95   756  
         r:+0.59                       
  7 Luis Martinez    23 Guatemala           22.96      22.97   754  
         r:+0.62                       
  8 Justin Lynch     22 California Aquat    23.13      23.01T  750  
         r:+0.62                       
 
                        === B - Final ===                         
 
  9 Adam Chaney      16 Mason Manta Rays    23.20      23.18T  734  
         r:+0.69                       
 10 Hunter Tapp      17 Lakeside Swim Te    23.48      23.35   718  
         r:+0.75                       
 11 Drew Modrov      29 Unattached          23.20      23.36   717  
         r:+0.68                       
 12 Caspar Corbeau   17 Tualatin Hills S    23.57      23.40   713  
         r:+0.69                       
 13 Joao De Lucca    29 Cardinal Aquatic    23.35      23.47   707  
         r:+0.65                       
 14 Runar Borgen     25 Performance Aqua    23.49      23.67   689  
         r:+0.66                       
 15 Jack Kirby       18 Baylor Swim Club    23.81      23.73   684  
         r:+0.63                       
 16 Stephen Calkins  20 Univ. of Calgary    23.55      24.02   659  
         r:+0.66                       
 
                         === Round 1 ===                          
 
 12 Yusuke Legard    22 Una Duke/Duke Un    23.44                   
          r:0.62                       
 
                        === C - Final ===                         
 
 18 Lorenzo Loria E  23 Desert Dragons      23.86                   
          r:0.70                       
 19 Noah Young       18 Mason Manta Rays   J23.86                   
          r:0.63                       
 
                         === Round 1 ===                          
 
 20 Bryce Mefford    20 Unattached          23.95                   
          r:0.66                       
 
                        === C - Final ===                         
 
 21 Coleman Kredich  17 Tennessee Aquati    24.15                   
          r:0.63                       
 22 Said Revelez     26 Desert Dragons      24.17                   
          r:0.63                       
 
                         === Round 1 ===                          
 
 23 Nick Zito        24 West Swim Club      24.18                   
          r:0.73                       
 
                        === C - Final ===                         
 
 24 Vinnie O'Connor  19 Edwardsville Ymc    24.19                   
          r:0.63                       
 25 Ansel Froass     17 Mason Manta Rays    24.29                   
          r:0.68                       
 26 Nic Eriksson     25 SwimMAC Carolina    24.30                   
          r:0.65                       
 27 Sidrell William  22 Azura Florida Aq    24.32                   
          r:0.71                       
 
                        === D - Final ===                         
 
 28 Riley Scruggs    18 SwimAtlanta         24.33                   
          r:0.66                       
 29 Sam Hoover       15 North Carolina A    24.35                   
          r:0.62                       
 30 Zach Franklin    17 Stingrays           24.36                   
          r:0.65                       
 
                         === Round 1 ===                          
 
 31 William Cole     17 Lakeside Swim Te    24.40                   
          r:0.65                       
 
                        === D - Final ===                         
 
 32 Addie Laurencel  18 South Carolina S    24.44                   
          r:0.70                       
 33 Josiah Morales   24 Performance Aqua    24.51                   
          r:0.64                       
 34 Christian March  22 Performance Aqua    24.59                   
          r:0.66                       
 35 Tyler Babinec    18 Mason Manta Rays    24.67                   
          r:0.60                       
 36 Holden Smith     15 Race Pace Club -    24.82                   
          r:0.66                       
 
                         === Round 1 ===                          
 
 37 Will Hayon       14 Mid Wisconsin Wa    25.01                   
          r:0.67                       
 38 Jake Marcum      18 McCallie / Gps A    25.20                   
          r:0.71                       
 -- Lukas Miller     16 Unattached            NS                    
 -- Tim Zeng         21 Chena Swim Club       NS                    
 -- Martin Hammer    25 Performance Aqua      NS                    
 -- Jeremy Parker    24 Team Elite            NS                 

Event 17  Women 100 LC Meter Backstroke
==================================================================
        World: W   58.00  7/28/2018 Kathleen Baker, Team Elite
     American: A   58.00  7/28/2018 Kathleen Baker, Team Elite-NC
    U.S. Open: O   58.00  7/28/2018 Kathleen Baker, Team Elite-NC
     Jr World: J   58.83  7/28/2018 Regan Smith, USA
     Pro Swim: P   58.96  2016      Emily Seebohm
    Trial Cut: T 1:02.69
    Name            Age Team              Prelims     Finals  FINA       
==================================================================
                        === A - Final ===                         
 
  1 Regan Smith      16 Riptide             59.84      59.37T  937  
    r:+0.64  28.96        59.37 (30.41)
  2 Olivia Smoliga   24 Athens Bulldog S  1:00.98      59.44T  933  
    r:+0.64  29.10        59.44 (30.34)
  3 Phoebe Bacon     16 Nation's Capital  1:00.55      59.93T  911  
    r:+0.69  29.38        59.93 (30.55)
  4 Isabelle Stadde  16 Aquajets Swim Te  1:00.99    1:00.33T  893  
    r:+0.62  29.85      1:00.33 (30.48)
  5 Kayla Sanchez    17 Hpc-Ontario       1:01.02    1:00.50   885  
    r:+0.60  29.90      1:00.50 (30.60)
  6 Lisa Bratton     22 Aggie Swim Club   1:01.13    1:00.91T  867  
    r:+0.71  30.32      1:00.91 (30.59)
  6 Ali Deloof       24 Team Elite        1:01.29    1:00.91T  867  
    r:+0.62  29.50      1:00.91 (31.41)
  8 Kathleen Baker   21 Team Elite        1:01.37    1:00.94T  866  
    r:+0.58  29.41      1:00.94 (31.53)
 
                        === B - Final ===                         
 
  9 Alex Walsh       17 Nashville Aquati  1:01.41    1:00.32T  893  
    r:+0.79  29.84      1:00.32 (30.48)
 10 Jade Hannah      16 Hpcentervictoria  1:02.02    1:01.17   856  
    r:+0.56  29.73      1:01.17 (31.44)
 11 Danielle Hanus   20 Hpcentervictoria  1:02.02    1:01.94   825  
    r:+0.58  29.95      1:01.94 (31.99)
 12 Bridgette Alexa  22 Kentucky Aquatic  1:02.02    1:02.04T  821  
    r:+0.62  30.10      1:02.04 (31.94)
 13 Madison Broad    18 Swim Ontario      1:01.98    1:02.43   806  
    r:+0.68  30.48      1:02.43 (31.95)
 14 Abby Kapeller    15 Aquajets Swim Te  1:03.55    1:02.72   794  
    r:+0.59  30.39      1:02.72 (32.33)
 15 Annabel Crush    16 Lakeside Swim Te  1:03.74    1:03.40   769  
    r:+0.64  30.48      1:03.40 (32.92)
 16 Ekaterina Avram  27 Neptune Natation  1:03.84    1:03.78   755  
    r:+0.60  31.12      1:03.78 (32.66)
 
                         === Round 1 ===                          
 
 14 Simone Manuel    22 Alto Swim Club    1:02.32                   
     r:0.72  30.74      1:02.32 (31.58)
 15 Kendyl Stewart   24 Team Elite        1:02.90                   
     r:0.72  30.60      1:02.90 (32.30)
 
                        === C - Final ===                         
 
 19 Regan Rathwell   14 Swim Ontario      1:03.88                   
     r:0.63  30.79      1:03.88 (33.09)
 
                         === Round 1 ===                          
 
 20 Kennedy Goss     22 Swim Ontario      1:03.90                   
     r:0.62  31.39      1:03.90 (32.51)
 21 Gretchen Walsh   15 Nashville Aquati  1:03.97                   
     r:0.82  31.07      1:03.97 (32.90)
 
                        === C - Final ===                         
 
 22 Elle Caldow      16 Tide Swimming     1:04.10                   
     r:0.97  31.22      1:04.10 (32.88)
 23 Addie Rose Bull  17 Stingrays         1:04.42                   
     r:0.73  31.80      1:04.42 (32.62)
 24 Ellie Waldrep    16 Baylor Swim Club  1:04.46                   
     r:0.80  31.06      1:04.46 (33.40)
 25 Asia Minnes      15 Unattached        1:04.52                   
     r:0.64  30.81      1:04.52 (33.71)
 26 Brynna Wolfe     18 Mason Manta Rays  1:04.56                   
     r:0.68  31.78      1:04.56 (32.78)
 27 Morgan Razewski  14 SwimMAC Carolina  1:04.57                   
     r:0.76  32.00      1:04.57 (32.57)
 28 Emily Lenihan    16 Lakeside Swim Te  1:04.67                   
     r:0.70  31.28      1:04.67 (33.39)
 
                        === D - Final ===                         
 
 29 Xiaoran Mao      18 Etobicoke Swim C  1:04.69                   
     r:0.60  31.52      1:04.69 (33.17)
 30 Kiley Wilhelm    14 SwimMAC Carolina  1:04.96                   
     r:0.73  31.96      1:04.96 (33.00)
 31 Nicola Lane      16 Mason Manta Rays  1:04.99                   
     r:0.59  31.56      1:04.99 (33.43)
 32 Daphne Danyluk   20 Neptune Natation  1:05.01                   
     r:0.61  31.69      1:05.01 (33.32)
 33 Mackenzie Lanni  14 Lakeside Swim Te  1:05.09                   
     r:0.84  31.76      1:05.09 (33.33)
 34 Malia Francis    15 Mid Wisconsin Wa  1:05.50                   
     r:0.58  31.75      1:05.50 (33.75)
 35 Reese Hazan      17 Sandpipers Of Ne  1:05.68                   
     r:0.64  32.08      1:05.68 (33.60)
 36 Elizabeth Sowar  15 SwimMAC Carolina  1:05.70                   
     r:0.58  32.18      1:05.70 (33.52)
 
                         === Round 1 ===                          
 
 37 Grayson Payne    16 McCallie / Gps A  1:07.05                   
     r:0.77  32.52      1:07.05 (34.53)
 38 Lauren Aylmer    16 Nys Aquatics, In  1:07.17                   
     r:0.88  32.09      1:07.17 (35.08)
 39 Ashlyn Fiorilli  17 Texas Ford Aquat  1:07.24                   
     r:0.67  33.20      1:07.24 (34.04)
 40 Emme Nelson      17 SwimMAC Carolina  1:07.74                   
     r:0.84  32.90      1:07.74 (34.84)
 41 Elysse Pardus    17 South Carolina S  1:08.94                   
     r:0.58  33.47      1:08.94 (35.47)
 -- Isabella Arcila  24 Mission Viejo Na     DFS                    

Event 18  Men 100 LC Meter Backstroke
==================================================================
        World: W 51.85  8/13/2016 Ryan Murphy, USA
     American: A 51.85  8/13/2016 Ryan Murphy, USA
    U.S. Open: O 51.94  7/8/2009  Aaron Peirsol, Longhorn
     Jr World: J 52.53  8/6/2018  Kliment Kolesnikov, RUS
     Pro Swim: P 52.40  2016      David Plummer
    Trial Cut: T 56.59
    Name            Age Team              Prelims     Finals  FINA       
==================================================================
                        === A - Final ===                         
 
  1 Ryan Murphy      23 California Aquat    55.75      53.17T  927  
    r:+0.52  25.54        53.17 (27.63)
  2 Daniel Carr      20 Unattached          54.87      54.31T  870  
    r:+0.52  26.75        54.31 (27.56)
  3 Bryce Mefford    20 Unattached          56.39      54.86T  844  
    r:+0.55  26.81        54.86 (28.05)
  4 Michael Andrew   19 Race Pace Club      56.10      55.16T  830  
    r:+0.64  27.10        55.16 (28.06)
  5 Noah Young       18 Mason Manta Rays    56.42      56.16T  786  
    r:+0.66  27.66        56.16 (28.50)
  6 Harrison Lierz   16 Unattached          57.30      56.47T  774  
    r:+0.70  27.36        56.47 (29.11)
  7 Tim Zeng         21 Chena Swim Club     57.10      57.14   747  
    r:+0.68  27.65        57.14 (29.49)
  8 Zheng Quah       22 Unattached          56.69      57.62   728  
    r:+0.61  27.69        57.62 (29.93)
 
                        === B - Final ===                         
 
  9 Hunter Tapp      17 Lakeside Swim Te    57.44      56.68   765  
    r:+0.74  27.74        56.68 (28.94)
 10 Nathan Hayes     16 Seattle Metropol    57.72      57.40   737  
    r:+0.57  28.10        57.40 (29.30)
 11 William Marois   20 Chena Swim Club     57.55      57.58   730  
    r:+0.59  28.08        57.58 (29.50)
 12 Robert Hill      22 Univ. of Calgary    58.03      57.61   729  
    r:+0.58  28.22        57.61 (29.39)
 13 Josh Zakala      20 Hpcentervictoria    58.16      57.62   728  
    r:+0.59  27.86        57.62 (29.76)
 14 Tyler Lu         15 Seattle Metropol    58.21      57.90   718  
    r:+0.66  27.74        57.90 (30.16)
 15 Jack Kirby       18 Baylor Swim Club    57.95      58.34   702  
    r:+0.90  27.95        58.34 (30.39)
 16 Kristofer Rogic  19 Unattached          58.00      58.73   688  
    r:+0.81  27.72        58.73 (31.01)
 
                        === C - Final ===                         
 
 17 Adam Chaney      16 Mason Manta Rays    58.49                   
     r:0.68  28.35        58.49 (30.14)
 18 Jake Marcum      18 McCallie / Gps A    58.74                   
     r:0.62  29.00        58.74 (29.74)
 19 Jacob McDonald   16 Mason Manta Rays    58.92                   
     r:0.66  28.71        58.92 (30.21)
 20 Zach Franklin    17 Stingrays           59.01                   
     r:0.62  28.54        59.01 (30.47)
 21 Ethan Hanna      17 Northern KY Clip    59.42                   
     r:0.74  28.87        59.42 (30.55)
 22 William Cole     17 Lakeside Swim Te    59.44                   
     r:0.74  28.77        59.44 (30.67)
 23 Thomas Lafontai  19 Neptune Natation    59.53                   
     r:0.54  29.30        59.53 (30.23)
 24 Braeden Haughey  14 Tac Titans        1:00.63                   
     r:0.64  29.71      1:00.63 (30.92)
 
                        === D - Final ===                         
 
 25 Colton Smith     17 Texas Ford Aquat  1:00.73                   
     r:0.61  29.66      1:00.73 (31.07)
 
                         === Round 1 ===                          
 
 -- Grigory Tarasev  23 Cardinal Aquatic      NS                   

Event 19  Women 200 LC Meter Breaststroke
==================================================================
        World: W 2:19.11  8/1/2013  Rikke Moeller Pedersen, DEN
     American: A 2:19.59  8/2/2012  Rebecca Soni, USA Olympic Team
    U.S. Open: O 2:20.38  7/11/2009 Rebecca Soni, Trojan
     Jr World: J 2:19.64  8/30/2015 Viktoria Gunes, TUR
     Pro Swim: P 2:21.41  2016      Yuliya Efimova
    Trial Cut: T 2:33.29
    Name            Age Team              Prelims     Finals  FINA       
==================================================================
                        === A - Final ===                         
 
  1 Annie Lazor      24 Mission Viejo Na  2:27.75    2:23.51T  910  
    r:+0.72  33.44      1:10.17 (36.73)
        1:47.07 (36.90)     2:23.51 (36.44)
  2 Micah Sumrall    28 Chattahoochee Go  2:29.02    2:26.50T  856  
    r:+0.70  34.03      1:11.49 (37.46)
        1:49.31 (37.82)     2:26.50 (37.19)
  3 Emily Escobedo   23 Condors Swim Clu  2:28.71    2:26.85T  850  
    r:+0.67  33.89      1:11.37 (37.48)
        1:48.98 (37.61)     2:26.85 (37.87)
  4 Kierra Smith     24 Hpc-Ontario       2:29.69    2:27.01   847  
    r:+0.77  33.81      1:11.54 (37.73)
        1:49.76 (38.22)     2:27.01 (37.25)
  5 Ella Nelson      17 Nashville Aquati  2:32.12    2:30.64T  787  
    r:+0.69  34.56      1:12.54 (37.98)
        1:51.13 (38.59)     2:30.64 (39.51)
  6 Mariia Astashki  19 Univ Louisville   2:31.75    2:31.49   774  
    r:+0.68  34.42      1:12.25 (37.83)
        1:51.22 (38.97)     2:31.49 (40.27)
  7 Byanca Rodrigue  24 Desert Dragons    2:31.73    2:31.63   772  
    r:+0.66  34.62      1:13.13 (38.51)
        1:52.14 (39.01)     2:31.63 (39.49)
  8 Rachel Nicol     25 Calgary SwimClub  2:33.68    2:35.27   719  
    r:+0.67  34.72      1:14.58 (39.86)
        1:55.14 (40.56)     2:35.27 (40.13)
 
                        === B - Final ===                         
 
  9 Faith Knelson    17 Hpcentervictoria  2:33.78    2:30.40   791  
    r:+0.67  33.81      1:11.63 (37.82)
        1:50.45 (38.82)     2:30.40 (39.95)
 10 Emme Nelson      17 SwimMAC Carolina  2:35.89    2:34.65   727  
    r:+0.74  34.72      1:14.02 (39.30)
        1:54.62 (40.60)     2:34.65 (40.03)
 11 Grace Rainey     14 SwimMAC Carolina  2:36.45    2:35.15   720  
    r:+0.83  35.07      1:14.12 (39.05)
        1:55.42 (41.30)     2:35.15 (39.73)
 12 Samantha Yeo     21 Club Wolverine    2:37.36    2:35.67   713  
    r:+0.66  35.59      1:15.15 (39.56)
        1:55.36 (40.21)     2:35.67 (40.31)
 13 Rachel Bernhard  23 Gamecock Aquatic  2:37.61    2:36.16   706  
    r:+0.76  36.85      1:17.64 (40.79)
        1:57.66 (40.02)     2:36.16 (38.50)
 14 Samantha Tadder  16 Tide Swimming     2:38.74    2:36.25   705  
    r:+0.76  35.59      1:15.17 (39.58)
        1:55.57 (40.40)     2:36.25 (40.68)
 15 Lauren Barakey   16 Tide Swimming     2:38.62    2:37.14   693  
    r:+0.68  35.49      1:15.61 (40.12)
        1:56.01 (40.40)     2:37.14 (41.13)
 16 Cecilia Porter   17 Baylor Swim Club  2:36.86    2:37.64   687  
    r:+0.68  36.53      1:17.31 (40.78)
        1:57.74 (40.43)     2:37.64 (39.90)
 
                         === Round 1 ===                          
 
  7 Melanie Margali  27 Saint Petersburg  2:31.89                   
     r:0.69  34.49      1:13.18 (38.69)
        1:52.32 (39.14)     2:31.89 (39.57)
 
                        === C - Final ===                         
 
 18 Julia Smith      17 Tide Swimming     2:39.80                   
     r:0.75  35.80      1:15.30 (39.50)
        1:56.31 (41.01)     2:39.80 (43.49)
 19 Desirae Mangaoa  16 SwimMAC Carolina  2:40.32                   
     r:0.59  35.35      1:15.67 (40.32)
        1:57.15 (41.48)     2:40.32 (43.17)
 
                         === Round 1 ===                          
 
 20 Connie Dean      20 Una Duke/Duke Un  2:40.54                   
     r:0.72  36.78      1:17.77 (40.99)
        1:58.70 (40.93)     2:40.54 (41.84)
 
                        === C - Final ===                         
 
 21 Selina Reil      17 Northern KY Clip  2:41.86                   
     r:0.74  37.82      1:18.74 (40.92)
        2:00.24 (41.50)     2:41.86 (41.62)
 22 Asia Minnes      15 Unattached        2:42.65                   
     r:0.67  35.78      1:16.79 (41.01)
        1:59.34 (42.55)     2:42.65 (43.31)
 23 Aubree Brouwer   15 Springfield Aqua  2:46.60                   
     r:0.71  37.98      1:18.56 (40.58)
        2:02.61 (44.05)     2:46.60 (43.99)
 24 Theresa Milio    16 Nys Aquatics, In  2:46.88                   
     r:0.70  37.09      1:19.36 (42.27)
        2:02.80 (43.44)     2:46.88 (44.08)
 25 Maxine Parkinso  16 Delta Aquatics    2:47.02                   
     r:0.67  36.44      1:18.30 (41.86)
        2:02.02 (43.72)     2:47.02 (45.00)
 26 Kaila Pardus     16 South Carolina S  2:48.87                   
     r:0.67  38.04      1:20.10 (42.06)
        2:04.57 (44.47)     2:48.87 (44.30)
 
                         === Round 1 ===                          
 
 -- Molly Hannis     26 Tennessee Aquati     DFS                    
 -- Maggie Kleinsmi  17 Bgc-N. Westchest      NS                    

Event 20  Men 200 LC Meter Breaststroke
==================================================================
        World: W 2:06.67  1/27/2017 Ippei Watanabe, JPN
     American: A 2:07.17  6/30/2016 Josh Prenot, Cal Aquatics
    U.S. Open: O 2:07.17  6/30/2016 Josh Prenot, Cal Aquatics
     Jr World: J 2:09.39  7/27/2017 Qin Haiyang, CHN
     Pro Swim: P 2:08.95  2018      Andrew Wilson
    Trial Cut: T 2:17.89
    Name            Age Team              Prelims     Finals  FINA       
==================================================================
                        === A - Final ===                         
 
  1 Josh Prenot      25 California Aquat  2:11.11    2:09.96T  925  
    r:+0.66  30.62      1:02.67 (32.05)
        1:36.42 (33.75)     2:09.96 (33.54)
  2 Nic Fink         25 Athens Bulldog S  2:11.44    2:10.57T  913  
    r:+0.70  30.32      1:04.09 (33.77)
        1:37.39 (33.30)     2:10.57 (33.18)
  3 Andrew Wilson    25 Athens Bulldog S  2:18.46    2:12.68T  870  
    r:+0.62  29.58      1:03.58 (34.00)
        1:38.13 (34.55)     2:12.68 (34.55)
  4 Caspar Corbeau   17 Tualatin Hills S  2:16.49    2:15.41   818  
    r:+0.70  30.92      1:05.31 (34.39)
        1:40.15 (34.84)     2:15.41 (35.26)
  5 Jake Foster      18 Mason Manta Rays  2:16.96    2:16.58T  797  
    r:+0.70  31.11      1:05.97 (34.86)
        1:41.22 (35.25)     2:16.58 (35.36)
  6 Jonathan Rutter  22 Una Prvt/PRVT     2:18.63    2:16.72   795  
    r:+0.66  31.31      1:06.22 (34.91)
        1:41.72 (35.50)     2:16.72 (35.00)
  7 Evgenii Somov    19 Univ Louisville   2:19.59    2:18.40   766  
    r:+0.75  31.30      1:05.94 (34.64)
        1:41.97 (36.03)     2:18.40 (36.43)
  8 Tyler Christian  17 Naval Academy Aq  2:19.63    2:18.52   764  
    r:+0.62  30.99      1:06.18 (35.19)
        1:42.01 (35.83)     2:18.52 (36.51)
 
                        === B - Final ===                         
 
  9 Zachary Tan      15 Phoenix Swim Clu  2:20.17    2:18.36   767  
    r:+0.66  31.46      1:05.38 (33.92)
        1:41.78 (36.40)     2:18.36 (36.58)
 10 Carson Foster    17 Mason Manta Rays  2:21.08    2:18.42   766  
    r:+0.71  31.71      1:06.94 (35.23)
        1:42.98 (36.04)     2:18.42 (35.44)
 11 Nick Zito        24 West Swim Club    2:21.93    2:19.55   747  
    r:+0.77  31.01      1:06.29 (35.28)
        1:42.98 (36.69)     2:19.55 (36.57)
 12 Connor Hoppe     23 California Aquat  2:21.34    2:19.76   744  
    r:+0.69  30.68      1:05.80 (35.12)
        1:42.77 (36.97)     2:19.76 (36.99)
 13 Miguel Chavez    24 Una TE            2:21.16    2:19.83   743  
    r:+0.66  30.98      1:06.74 (35.76)
        1:42.66 (35.92)     2:19.83 (37.17)
 14 James Dergousof  22 Chena Swim Club   2:22.01    2:20.49   732  
    r:+0.69  31.66      1:07.23 (35.57)
        1:43.99 (36.76)     2:20.49 (36.50)
 15 Patrick Merse    17 Northern KY Clip  2:21.20    2:22.35   704  
    r:+0.71  31.85      1:07.10 (35.25)
        1:43.92 (36.82)     2:22.35 (38.43)
 16 Cameron Tvrdik   16 SwimAtlanta       2:22.66    2:22.72   699  
    r:+0.68  32.21      1:08.91 (36.70)
        1:45.72 (36.81)     2:22.72 (37.00)
 
                         === Round 1 ===                          
 
 17 Jay Litherland   23 Dynamo Swim Club  2:23.03                   
     r:0.71  32.34      1:08.64 (36.30)
        1:45.41 (36.77)     2:23.03 (37.62)
 
                        === C - Final ===                         
 
 18 Ansel Froass     17 Mason Manta Rays  2:26.55                   
     r:0.70  32.63      1:09.31 (36.68)
        1:47.25 (37.94)     2:26.55 (39.30)
 19 Max Seidel       17 Gator Swim Club   2:27.29                   
     r:0.70  33.05      1:10.65 (37.60)
        1:48.95 (38.30)     2:27.29 (38.34)
 20 Christian March  22 Performance Aqua  2:27.30                   
     r:0.65  32.26      1:08.86 (36.60)
        1:48.05 (39.19)     2:27.30 (39.25)
 21 Alex Brehm       16 Lakeside Swim Te  2:28.46                   
     r:0.69  32.85      1:09.89 (37.04)
        1:48.43 (38.54)     2:28.46 (40.03)
 22 Alexander Blom   17 Lakeside Swim Te  2:28.57                   
     r:0.74  33.81      1:11.18 (37.37)
        1:50.01 (38.83)     2:28.57 (38.56)
 23 Kyle Demers      17 Tide Swimming     2:28.64                   
     r:0.67  33.81      1:11.82 (38.01)
        1:50.53 (38.71)     2:28.64 (38.11)
 24 Tyler Babinec    18 Mason Manta Rays  2:28.82                   
     r:0.64  32.02      1:08.21 (36.19)
        1:47.26 (39.05)     2:28.82 (41.56)
 25 Will Tenpas      17 Nation's Capital  2:30.58                   
     r:0.65  33.09      1:10.86 (37.77)
        1:50.13 (39.27)     2:30.58 (40.45)
 
                        === D - Final ===                         
 
 26 Kendall Ewing    16 Tide Swimming     2:30.61                   
     r:0.66  32.92      1:10.67 (37.75)
        1:50.19 (39.52)     2:30.61 (40.42)
 27 Conner Kang      17 Lakeside Swim Te  2:30.79                   
     r:0.64  34.09      1:12.27 (38.18)
        1:51.32 (39.05)     2:30.79 (39.47)
 
                         === Round 1 ===                          
 
 28 Phillip Gong     17 Nys Aquatics, In  2:32.58                   
     r:0.76  32.14      1:10.07 (37.93)
        1:50.58 (40.51)     2:32.58 (42.00)
 
                        === D - Final ===                         
 
 29 Alexander Milan  16 Etobicoke Swim C  2:33.26                   
     r:0.75  33.27      1:12.24 (38.97)
        1:52.19 (39.95)     2:33.26 (41.07)
 
                          === Finals ===                          
 
 30 Jake Burd        18 Lakeside Swim Te  2:33.82                   
     r:0.65  33.40      1:12.43 (39.03)
        1:52.87 (40.44)     2:33.82 (40.95)
 
                         === Round 1 ===                          
 
 31 Colin Mothersea  23 Fish Aquatics     2:43.27                   
     r:0.67  36.22      1:17.20 (40.98)
        2:00.49 (43.29)     2:43.27 (42.78)
 
                        === D - Final ===                         
 
 32 Nic Eriksson     25 SwimMAC Carolina  2:50.13                   
     r:0.67  29.90      1:04.09 (34.19)
        2:03.81 (59.72)     2:50.13 (46.32)
 
                         === Round 1 ===                          
 
 -- Tristan Cote     23 Calgary SwimClub      DQ                    
     r:0.70  32.74      1:08.93 (36.19)
        1:45.60 (36.67)          DQ (37.03)
 -- Kevin Cordes     25 Phoenix Swim Clu     DFS                    
 -- Chase Kalisz     24 Athens Bulldog S      NS                    
 -- Gabe Mastromatt  16 Swim Ontario          NS                    

Event 21  Women 50 LC Meter Butterfly
==================================================================
        World: W 24.43  7/5/2014  Sarah Sjostrom, SWE
     American: A 25.48  7/29/2017 Kelsi Dahlia (Worrell), USA
    U.S. Open: O 25.48  8/26/2017 Rikako Ikee, JPN
     Jr World: J 25.46  8/26/2017 Rikako Ikee, JPN
     Pro Swim: P 25.74  4/14/2018 Kelsi Dahlia, Cardinal Aquatic
    Name            Age Team              Prelims     Finals  FINA       
==================================================================
                        === A - Final ===                         
 
  1 Penny Oleksiak   18 Hpc-Ontario         26.40      26.00   829  
         r:+0.71                       
  2 Farida Osman     23 Una Prvt/PRVT       26.22      26.09   821  
         r:+0.99                       
  3 Kelsi Dahlia     24 Cardinal Aquatic    26.54      26.20   810  
         r:+0.72                       
  4 Kendyl Stewart   24 Team Elite          27.13      26.43   789  
         r:+0.81                       
  5 Natalie Hinds    25 Athens Bulldog S    26.88      26.69   766  
         r:+0.75                       
  6 Dana Vollmer     31 California Aquat    26.74      26.71   765  
         r:+0.74                       
  7 Haley Black      22 Hpc Vancouver       27.37      26.87   751  
         r:+0.86                       
  8 Jade Hannah      16 Hpcentervictoria    27.39      27.09   733  
         r:+0.70                       
 
                        === B - Final ===                         
 
  9 Genevieve Sasse  15 Swim Ontario        27.45      27.30   716  
         r:+0.71                       
 10 Simone Manuel    22 Alto Swim Club      27.72      27.40   708  
         r:+0.68                       
 11 Danielle Hanus   20 Hpcentervictoria    27.94      27.63   691  
         r:+0.68                       
 12 Grace Cooper     16 Delta Aquatics      27.67      27.69   686  
         r:+0.65                       
 13 Hanna Henderson  16 Etobicoke Swim C    27.86      27.70   686  
         r:+0.67                       
 14 Amanda Weir      32 SwimAtlanta         28.23      28.02   662  
         r:+0.69                       
 15 Abby Harter      16 Nation's Capital    28.12      28.06   659  
         r:+0.73                       
 16 Addie Rose Bull  17 Stingrays           27.90      28.11   656  
         r:+0.73                       
 
                         === Round 1 ===                          
 
  9 Kylie Jordan     21 Duke University     27.40                   
          r:0.72                       
 
                        === C - Final ===                         
 
 18 Leah Gingrich    28 Columbus Aquatic    28.27                   
          r:0.70                       
 
                         === Round 1 ===                          
 
 19 Megan Kingsley   22 Athens Bulldog S    28.28                   
          r:0.67                       
 
                        === C - Final ===                         
 
 20 Kailyn Winter    15 Quicksilver Swim    28.31                   
          r:0.71                       
 
                         === Round 1 ===                          
 
 21 Isabella Paez    23 Una Prvt/PRVT       28.37                   
          r:0.71                       
 
                        === C - Final ===                         
 
 22 Kiley Wilhelm    14 SwimMAC Carolina    28.43                   
          r:0.72                       
 23 Danielle Herrma  31 Clovis Swim Club    28.48                   
          r:0.64                       
 24 Emily Lenihan    16 Lakeside Swim Te    28.65                   
          r:0.66                       
 
                         === Round 1 ===                          
 
 25 Elysse Pardus    17 South Carolina S    28.71                   
          r:0.70                       
 
                        === C - Final ===                         
 
 26 Nikki Venema     17 Tide Swimming       28.76                   
          r:0.78                       
 27 Joy Jiang        15 Nys Aquatics, In    29.17                   
          r:0.69                       
 28 Maxine Parkinso  16 Delta Aquatics      29.22                   
          r:0.65                       
 
                        === D - Final ===                         
 
 29 Madeline Menkha  15 SwimMAC Carolina    29.34                   
          r:0.67                       
 
                         === Round 1 ===                          
 
 30 Paige Kuwata     14 Sandpipers Of Ne    29.98                   
          r:0.74                       
 -- Lia Neal         23 Team Elite           DFS                    
 -- Emily Escobedo   23 Condors Swim Clu      NS            

Event 22  Men 50 LC Meter Butterfly
==================================================================
        World: W 22.27  7/1/2017  Andrii Govorov, UKR
     American: A 22.76  7/23/2017 Caeleb Dressel, USA
    U.S. Open: O 22.91  7/18/2009 Bryan Lundquist, RAYS
     Jr World: J 23.22  8/27/2017 Michael Andrew, USA
     Pro Swim: P 23.11  2012      Matt Targett
    Name            Age Team              Prelims     Finals  FINA       
==================================================================
                        === A - Final ===                         
 
  1 Luis Martinez    23 Guatemala           23.73      23.60   858  
         r:+0.61                       
  2 Michael Andrew   19 Race Pace Club      23.71      23.64   854  
         r:+0.67                       
  3 Giles Smith      27 Phoenix Swim Clu    23.85      23.68   849  
         r:+0.56                       
  4 Matthew Josa     23 California Aquat    24.20      23.83   833  
         r:+0.64                       
  5 Justin Lynch     22 California Aquat    24.48      24.24   792  
         r:+0.59                       
  6 Pace Clark       24 Athens Bulldog S    24.52      24.33   783  
         r:+0.58                       
  7 Runar Borgen     25 Performance Aqua    24.56      24.43   773  
         r:+0.64                       
  8 Tom Shields      27 California Aquat    24.63      24.97   724  
         r:+0.71                       
 
                        === B - Final ===                         
 
  9 Gianluca Urland  16 Dart Swimming       24.69      24.41   775  
         r:+0.68                       
 10 Hunter Tapp      17 Lakeside Swim Te    25.09      24.85   735  
         r:+0.75                       
 11 Drew Modrov      29 Unattached          24.94      25.00   722  
         r:+0.69                       
 12 Brendan Burns    17 Upper Main Line     25.43      25.30   696  
         r:+0.64                       
 13 Nick Zito        24 West Swim Club      25.81      25.32   695  
         r:+0.70                       
 14 Josiah Morales   24 Performance Aqua    25.75      25.34   693  
         r:+0.64                       
 15 Will Hayon       14 Mid Wisconsin Wa    25.70      25.50   680  
         r:+0.69                       
 16 Stephen Calkins  20 Univ. of Calgary    25.19      25.99   642  
         r:+0.64                       
 
                        === C - Final ===                         
 
 17 Zach Franklin    17 Stingrays           25.82                   
          r:0.65                       
 18 Jacob McDonald   16 Mason Manta Rays    25.92                   
          r:0.62                       
 19 Holden Smith     15 Race Pace Club -    26.16                   
          r:0.65                       
 20 Maxime Fournier  19 Neptune Natation    26.26                   
          r:0.59                       
 21 Jack Kirby       18 Baylor Swim Club    26.31                   
          r:0.64                       
 22 Michael Sava     16 Swim Ontario        26.45                   
          r:0.68                       
 23 Ray Yang         18 Etobicoke Swim C    26.53                   
          r:0.69                       
 
                         === Round 1 ===                          
 
 24 Tyler Christian  17 Naval Academy Aq    26.84                   
          r:0.57                       
 -- Justin Wright    22 Tucson Ford Deal     DFS                    
 -- Lukas Miller     16 Unattached            NS                    
 -- Said Revelez     26 Desert Dragons        NS                    

Event 23  Women 400 LC Meter Freestyle
==================================================================
        World: W 3:56.46  8/7/2016  Katie Ledecky, USA
     American: A 3:56.46  8/7/2016  Katie Ledecky, USA
    U.S. Open: O 3:57.94  5/17/2018 Katie Ledecky, Stanford
     Jr World: J 3:58.37  8/23/2014 Katie Ledecky, USA
     Pro Swim: P 3:57.94  5/17/2018 Katie Ledecky, Stanford Swimmin
    Trial Cut: T 4:16.89
    Name            Age Team              Prelims     Finals  FINA       
==================================================================
                        === A - Final ===                         
 
  1 Katie Ledecky    21 Nation's Capital  4:05.53    4:02.71T  924  
    r:+0.67  28.20        58.22 (30.02)
        1:28.90 (30.68)     1:59.65 (30.75)
        2:30.73 (31.08)     3:01.87 (31.14)
        3:32.59 (30.72)     4:02.71 (30.12)
  2 Hali Flickinger  24 Athens Bulldog S  4:15.19    4:09.75T  848  
    r:+0.74  29.60      1:01.31 (31.71)
        1:33.06 (31.75)     2:04.87 (31.81)
        2:36.98 (32.11)     3:08.80 (31.82)
        3:40.13 (31.33)     4:09.75 (29.62)
  3 Melanie Margali  27 Saint Petersburg  4:16.17    4:09.93T  846  
    r:+0.70  29.38      1:00.64 (31.26)
        1:32.51 (31.87)     2:04.55 (32.04)
        2:36.54 (31.99)     3:08.28 (31.74)
        3:39.83 (31.55)     4:09.93 (30.10)
  4 Ashley Twichell  29 Tac Titans        4:13.44    4:11.84T  827  
    r:+0.73  29.86      1:01.15 (31.29)
        1:32.88 (31.73)     2:04.76 (31.88)
        2:36.80 (32.04)     3:08.77 (31.97)
        3:40.76 (31.99)     4:11.84 (31.08)
  5 Becca Mann       21 Una Asu           4:14.97    4:13.96T  807  
    r:+0.77  30.05      1:01.64 (31.59)
        1:33.85 (32.21)     2:05.87 (32.02)
        2:38.22 (32.35)     3:10.51 (32.29)
        3:42.68 (32.17)     4:13.96 (31.28)
  6 Gabby Deloof     22 Club Wolverine    4:14.52    4:14.68T  800  
    r:+0.71  29.82      1:02.00 (32.18)
        1:33.63 (31.63)     2:05.69 (32.06)
        2:37.38 (31.69)     3:09.48 (32.10)
        3:42.50 (33.02)     4:14.68 (32.18)
  7 Erica Sullivan   18 Sandpipers Of Ne  4:15.77    4:15.74T  790  
    r:+0.66  29.72      1:01.59 (31.87)
        1:33.87 (32.28)     2:06.23 (32.36)
        2:38.92 (32.69)     3:11.45 (32.53)
        3:43.93 (32.48)     4:15.74 (31.81)
  8 Mariah Denigan   15 Northern KY Clip  4:16.87    4:20.17   750  
    r:+0.71  30.18      1:02.52 (32.34)
        1:35.59 (33.07)     2:08.63 (33.04)
        2:41.31 (32.68)     3:14.30 (32.99)
        3:47.39 (33.09)     4:20.17 (32.78)
 
                        === B - Final ===                         
 
  9 Kaitlynn Sims    18 Magnolia Aquatic  4:17.42    4:15.65T  791  
    r:+0.83  30.22      1:02.17 (31.95)
        1:34.45 (32.28)     2:06.87 (32.42)
        2:39.64 (32.77)     3:11.91 (32.27)
        3:44.56 (32.65)     4:15.65 (31.09)
 10 Aly Ackman       25 Germantown Acade  4:17.06    4:16.14   786  
    r:+0.67  29.52      1:02.02 (32.50)
        1:34.62 (32.60)     2:07.35 (32.73)
        2:39.98 (32.63)     3:12.49 (32.51)
        3:44.90 (32.41)     4:16.14 (31.24)
 11 Addison Smith    17 Baylor Swim Club  4:18.75    4:16.82T  780  
    r:+0.71  29.35      1:02.03 (32.68)
        1:34.63 (32.60)     2:07.37 (32.74)
        2:40.07 (32.70)     3:12.73 (32.66)
        3:45.12 (32.39)     4:16.82 (31.70)
 12 Kennedy Goss     22 Swim Ontario      4:17.06    4:18.16   768  
    r:+0.66  29.69      1:01.60 (31.91)
        1:34.04 (32.44)     2:06.61 (32.57)
        2:39.16 (32.55)     3:12.02 (32.86)
        3:45.44 (33.42)     4:18.16 (32.72)
 13 Claire Tuggle    14 Clovis Swim Club  4:17.33    4:19.18   759  
    r:+0.71  29.47      1:01.97 (32.50)
        1:34.31 (32.34)     2:07.22 (32.91)
        2:40.21 (32.99)     3:13.48 (33.27)
        3:45.96 (32.48)     4:19.18 (33.22)
 14 Katrina Bellio   14 Swim Ontario      4:23.76    4:19.27   758  
    r:+0.73  29.52      1:01.77 (32.25)
        1:34.76 (32.99)     2:07.84 (33.08)
        2:41.01 (33.17)     3:13.95 (32.94)
        3:46.81 (32.86)     4:19.27 (32.46)
 15 Maria Alvarez    29 Unattached        4:21.88    4:21.43   739  
    r:+0.76  30.82      1:03.20 (32.38)
        1:36.22 (33.02)     2:08.99 (32.77)
        2:42.06 (33.07)     3:15.20 (33.14)
        3:48.84 (33.64)     4:21.43 (32.59)
 16 Samantha Tadder  16 Tide Swimming     4:24.20    4:27.00   694  
    r:+0.84  30.09      1:03.64 (33.55)
        1:37.46 (33.82)     2:11.50 (34.04)
        2:45.29 (33.79)     3:19.35 (34.06)
        3:53.16 (33.81)     4:27.00 (33.84)
 
                         === Round 1 ===                          
 
 14 Melissa Pish     19 Una Duke          4:20.67                   
     r:0.70  29.93      1:02.92 (32.99)
        1:36.16 (33.24)     2:09.50 (33.34)
        2:42.58 (33.08)     3:15.47 (32.89)
        3:48.37 (32.90)     4:20.67 (32.30)
 
                        === C - Final ===                         
 
 18 Elle Caldow      16 Tide Swimming     4:24.21                   
     r:0.85  29.97      1:02.86 (32.89)
        1:36.44 (33.58)     2:09.96 (33.52)
        2:43.81 (33.85)     3:18.07 (34.26)
        3:51.75 (33.68)     4:24.21 (32.46)
 19 Arina Openyshev  19 Univ Louisville   4:24.35                   
     r:0.69  30.30      1:02.98 (32.68)
        1:36.06 (33.08)     2:09.60 (33.54)
        2:43.44 (33.84)     3:17.45 (34.01)
        3:51.75 (34.30)     4:24.35 (32.60)
 20 Emily Overholt   21 Hpc Vancouver     4:25.04                   
     r:0.77  29.94      1:02.40 (32.46)
        1:35.49 (33.09)     2:08.78 (33.29)
        2:43.02 (34.24)     3:17.37 (34.35)
        3:51.67 (34.30)     4:25.04 (33.37)
 
                         === Round 1 ===                          
 
 21 Meaghan Raab     22 Nashville Aquati  4:25.63                   
     r:0.74  30.09      1:02.53 (32.44)
        1:35.84 (33.31)     2:09.40 (33.56)
        2:43.34 (33.94)     3:17.44 (34.10)
        3:51.95 (34.51)     4:25.63 (33.68)
 
                        === C - Final ===                         
 
 22 Amanda Weir      32 SwimAtlanta       4:25.76                   
     r:0.70  31.15      1:04.56 (33.41)
        1:38.58 (34.02)     2:12.69 (34.11)
        2:46.70 (34.01)     3:20.03 (33.33)
        3:52.79 (32.76)     4:25.76 (32.97)
 23 Summer Cardwell  14 Tampa Bay Aquati  4:25.89                   
     r:0.83  30.14      1:03.05 (32.91)
        1:36.91 (33.86)     2:10.40 (33.49)
        2:44.28 (33.88)     3:18.62 (34.34)
        3:52.93 (34.31)     4:25.89 (32.96)
 24 Paige Kuwata     14 Sandpipers Of Ne  4:26.31                   
     r:0.69  30.55      1:03.40 (32.85)
        1:37.20 (33.80)     2:11.38 (34.18)
        2:45.43 (34.05)     3:19.38 (33.95)
        3:53.62 (34.24)     4:26.31 (32.69)
 25 Bryn Handley     22 Kentucky Aquatic  4:26.79                   
     r:0.81  31.29      1:04.72 (33.43)
        1:38.40 (33.68)     2:12.06 (33.66)
        2:45.99 (33.93)     3:19.78 (33.79)
        3:53.91 (34.13)     4:26.79 (32.88)
 26 Kay Foley        17 Munster Swim Clu  4:28.46                   
     r:0.75  31.08      1:04.35 (33.27)
        1:38.57 (34.22)     2:12.22 (33.65)
        2:46.61 (34.39)     3:21.02 (34.41)
        3:55.29 (34.27)     4:28.46 (33.17)
 
                         === Round 1 ===                          
 
 27 Marit Anderson   18 Univ. of Calgary  4:29.92                   
     r:0.70  29.93      1:02.80 (32.87)
        1:36.64 (33.84)     2:11.45 (34.81)
        2:46.32 (34.87)     3:21.22 (34.90)
        3:55.94 (34.72)     4:29.92 (33.98)
 28 Chantel Jeffrey  17 Hpcentervictoria  4:30.28                   
     r:0.78  31.03      1:05.14 (34.11)
        1:39.55 (34.41)     2:13.95 (34.40)
        2:48.29 (34.34)     3:22.70 (34.41)
        3:57.11 (34.41)     4:30.28 (33.17)
 
                        === D - Final ===                         
 
 29 Brooklyn Douthw  15 Ontario SwimAcad  4:30.50                   
     r:0.66  30.41      1:03.64 (33.23)
        1:37.72 (34.08)     2:11.98 (34.26)
        2:47.01 (35.03)     3:21.77 (34.76)
        3:56.36 (34.59)     4:30.50 (34.14)
 30 Averee Preble    17 Clovis Swim Club  4:32.05                   
     r:0.76  30.71      1:04.11 (33.40)
        1:38.27 (34.16)     2:13.00 (34.73)
        2:47.67 (34.67)     3:22.72 (35.05)
        3:57.74 (35.02)     4:32.05 (34.31)
 
                         === Round 1 ===                          
 
 31 Abby Samansky    17 Clovis Swim Club  4:38.04                   
     r:0.74  30.56      1:04.27 (33.71)
        1:39.10 (34.83)     2:14.32 (35.22)
        2:50.42 (36.10)     3:26.44 (36.02)
        4:02.72 (36.28)     4:38.04 (35.32)

Event 24  Men 400 LC Meter Freestyle
==================================================================
        World: W 3:40.07  7/26/2009 Paul Biederman, GER
     American: A 3:42.78  8/10/2008 Larsen Jensen, USA
    U.S. Open: O 3:43.53  6/29/2008 Larsen Jensen, Trojan
     Jr World: J 3:44.60  4/1/2014  Mack Horton, AUS
     Pro Swim: P 3:43.55  2016      Sun Yang
    Trial Cut: T 3:57.29
    Name            Age Team              Prelims     Finals  FINA       
==================================================================
                        === A - Final ===                         
 
  1 Anton Ipsen      24 Wolfpack Elite    3:59.06    3:52.26   850  
    r:+0.68  27.44        56.45 (29.01)
        1:25.77 (29.32)     1:55.21 (29.44)
        2:24.40 (29.19)     2:53.85 (29.45)
        3:23.31 (29.46)     3:52.26 (28.95)
  2 Tristan Cote     23 Calgary SwimClub  4:01.06    3:56.37   807  
    r:+0.68  27.37        56.70 (29.33)
        1:26.45 (29.75)     1:56.77 (30.32)
        2:26.81 (30.04)     2:57.03 (30.22)
        3:26.87 (29.84)     3:56.37 (29.50)
  3 Jeremy Bagshaw   26 Hpcentervictoria  3:59.67    3:57.69   793  
    r:+0.67  27.55        57.11 (29.56)
        1:26.95 (29.84)     1:57.13 (30.18)
        2:27.59 (30.46)     2:58.12 (30.53)
        3:28.37 (30.25)     3:57.69 (29.32)
  4 Sam Oliver       16 Snow Swimming     4:02.89    3:59.03   780  
    r:+0.81  27.61        57.53 (29.92)
        1:27.60 (30.07)     1:58.06 (30.46)
        2:28.39 (30.33)     2:58.95 (30.56)
        3:29.27 (30.32)     3:59.03 (29.76)
  5 Andrew Matejka   18 Gator Swim Club   4:03.19    4:01.51   756  
    r:+0.76  26.13        55.56 (29.43)
        1:26.24 (30.68)     1:57.33 (31.09)
        2:28.48 (31.15)     3:00.51 (32.03)
        3:31.67 (31.16)     4:01.51 (29.84)
  6 Josh Zakala      20 Hpcentervictoria  4:02.46    4:01.96   752  
    r:+0.72  27.87        58.14 (30.27)
        1:29.11 (30.97)     2:00.01 (30.90)
        2:30.79 (30.78)     3:01.50 (30.71)
        3:32.55 (31.05)     4:01.96 (29.41)
  7 Ian Friesen      15 Swim Ontario      4:03.39    4:03.04   742  
    r:+0.59  27.62        57.40 (29.78)
        1:27.76 (30.36)     1:58.41 (30.65)
        2:29.13 (30.72)     3:00.68 (31.55)
        3:31.88 (31.20)     4:03.04 (31.16)
  8 Brennan Gravley  18 Sandpipers Of Ne  4:03.87    4:03.70   736  
    r:+0.68  27.93        58.23 (30.30)
        1:29.19 (30.96)     2:00.28 (31.09)
        2:31.50 (31.22)     3:02.74 (31.24)
        3:34.17 (31.43)     4:03.70 (29.53)
 
                        === B - Final ===                         
 
  9 Peter Brothers   22 Univ. of Calgary  4:05.24    4:02.90   743  
    r:+0.67  27.98        58.48 (30.50)
        1:29.57 (31.09)     2:00.41 (30.84)
        2:31.28 (30.87)     3:02.21 (30.93)
        3:32.81 (30.60)     4:02.90 (30.09)
 10 Joseph Gutierre  18 Sandpipers Of Ne  4:06.93    4:04.10   732  
    r:+0.74  28.53        59.53 (31.00)
        1:30.56 (31.03)     2:01.88 (31.32)
        2:33.09 (31.21)     3:04.53 (31.44)
        3:35.86 (31.33)     4:04.10 (28.24)
 11 Christian Bayo   27 Una Tac           4:04.56    4:04.35   730  
    r:+0.76  27.94        58.30 (30.36)
        1:28.97 (30.67)     1:59.79 (30.82)
        2:30.83 (31.04)     3:02.36 (31.53)
        3:33.77 (31.41)     4:04.35 (30.58)
 12 Connor Daniels   16 Dart Swimming     4:06.76    4:05.55   719  
    r:+0.70  28.05        58.55 (30.50)
        1:29.80 (31.25)     2:01.22 (31.42)
        2:32.64 (31.42)     3:03.97 (31.33)
        3:35.24 (31.27)     4:05.55 (30.31)
 13 Kevin Jackson    24 King Aquatic Clu  4:07.22    4:05.60   719  
    r:+0.64  27.41        57.67 (30.26)
        1:29.30 (31.63)     2:00.67 (31.37)
        2:32.57 (31.90)     3:04.25 (31.68)
        3:36.28 (32.03)     4:05.60 (29.32)
 14 Raben Dommann    17 Chena Swim Club   4:06.84    4:05.94   716  
    r:+0.74  28.24        58.46 (30.22)
        1:29.84 (31.38)     2:01.21 (31.37)
        2:32.47 (31.26)     3:03.94 (31.47)
        3:35.67 (31.73)     4:05.94 (30.27)
 15 Owen Lloyd       17 North Carolina A  4:08.29    4:07.68   701  
    r:+0.78  28.68      1:00.01 (31.33)
        1:31.38 (31.37)     2:03.08 (31.70)
        2:34.41 (31.33)     3:06.06 (31.65)
        3:37.45 (31.39)     4:07.68 (30.23)
 16 Ben Forbes       17 Clovis Swim Club  4:08.90    4:10.16   680  
    r:+0.65  27.50        58.47 (30.97)
        1:30.06 (31.59)     2:01.29 (31.23)
        2:32.62 (31.33)     3:04.93 (32.31)
        3:37.43 (32.50)     4:10.16 (32.73)
 
                         === Round 1 ===                          
 
 17 Braeden Haughey  14 Tac Titans        4:09.34                   
     r:0.66  28.46        59.57 (31.11)
        1:31.15 (31.58)     2:02.83 (31.68)
        2:34.89 (32.06)     3:06.94 (32.05)
        3:38.63 (31.69)     4:09.34 (30.71)
 
                        === C - Final ===                         
 
 18 Ryley McRae      18 Thompson Rivers   4:10.07                   
     r:0.64  27.85        58.49 (30.64)
        1:30.16 (31.67)     2:02.16 (32.00)
        2:34.04 (31.88)     3:06.31 (32.27)
        3:39.03 (32.72)     4:10.07 (31.04)
 
                         === Round 1 ===                          
 
 19 Harrison Lierz   16 Unattached        4:13.08                   
     r:0.71  28.81        59.54 (30.73)
        1:31.20 (31.66)     2:03.32 (32.12)
        2:35.75 (32.43)     3:08.66 (32.91)
        3:41.30 (32.64)     4:13.08 (31.78)
 
                        === C - Final ===                         
 
 20 Vlad Elizarov    17 Seattle Metropol  4:13.43                   
     r:0.71  28.48        59.77 (31.29)
        1:31.54 (31.77)     2:03.95 (32.41)
        2:36.30 (32.35)     3:08.79 (32.49)
        3:41.31 (32.52)     4:13.43 (32.12)
 
                         === Round 1 ===                          
 
 21 Matthew Magness  18 Suburban Seahawk  4:13.89                   
     r:0.71  29.22      1:00.77 (31.55)
        1:32.54 (31.77)     2:04.47 (31.93)
        2:36.19 (31.72)     3:08.75 (32.56)
        3:41.27 (32.52)     4:13.89 (32.62)
 -- Akaram Mahmoud   22 Egypt                DFS                    

Event 25  Mixed 200 LC Meter Medley Relay
====================================================================
    Team                             Seed     Finals  FINA       
====================================================================
  1 Dirado  'A'                        NT    1:43.48        
     1) Phoebe Bacon W16              2) r:0.06 Nic Fink M25          
     3) r:0.11 Gianluca Urlando M16   4) r:0.38 Simone Manuel W22     
    r:+0.58  28.41        55.60 (27.19)
        1:19.37 (23.77)     1:43.48 (24.11)
  2 Beisel  'A'                        NT    1:43.83        
     1) Kathleen Baker W21            2) r:0.17 Kevin Cordes M25      
     3) r:0.07 Kendyl Stewart W24     4) r:0.07 Michael Chadwick M23  
    r:+0.58  28.68        56.10 (27.42)
        1:22.09 (25.99)     1:43.83 (21.74)
  3 Adams  'A'                         NT    1:44.45        
     1) Olivia Smoliga W24            2) r:0.23 Michael Andrew M19    
     3) r:0.27 Josh Prenot M25        4) r:0.20 Kelsi Dahlia W24      
    r:+0.64  28.27        55.45 (27.18)
        1:19.74 (24.29)     1:44.45 (24.71)
  4 Jaeger  'A'                        NT    1:44.80        
     1) Alex Walsh W17                2) r:0.07 Andrew Wilson M25     
     3) r:0.07 Tom Shields M27        4) r:0.33 Katie Ledecky W21     
    r:+0.77  28.26        55.78 (27.52)
        1:19.77 (23.99)     1:44.80 (25.03)

Results Link Embed HTML: