Middle Tyger YMCA Wins YMCA Nationals; More National Records and Olympic Trial Cuts

YMCA

On the final night of the YMCA National Championships, three Individual National Records were broken as Middle Tyger YMCA won the women’s and the national combined title while Wilton YMCA won the men’s title.  Below is a recap and splits of the final night of racing.

Women’s 200 Butterfly: Kate May from Edwardsville, Illinois dropped below 2:17.20 winning the national title by over 2 seconds.  Meredith Whisenhunt out touched Meghan Joram for second place. Fourteen year old, Katherine Connolly from South Shore, MA had a nice swim with the fastest freestyle split of 35.37 placing fifth with a 2:19.53.

                       === A - Final ===                           
 
  1 May, Kate              17 Edwardsville-IL   2:17.20    2:16.65   20  
                 30.27      1:04.70 (34.43)
        1:39.96 (35.26)     2:16.65 (36.69)
  2 Whisenhunt, Meredith   18 Middle Tyger-SC   2:17.85    2:18.60   17  
                 30.11      1:04.95 (34.84)
        1:41.21 (36.26)     2:18.60 (37.39)
  3 Joram, Meghan          18 Northwest-NC      2:20.09    2:18.76   16  
                 30.71      1:05.91 (35.20)
        1:42.62 (36.71)     2:18.76 (36.14)
  4 Ilgenfritz, Emily      17 York-PA           2:20.01    2:19.23   15  
                 30.68      1:05.89 (35.21)
        1:42.11 (36.22)     2:19.23 (37.12)
  5 Connolly, Katherine    14 South Shore, MA   2:21.50    2:19.53   14  
                 32.12      1:08.02 (35.90)
        1:44.16 (36.14)     2:19.53 (35.37)
  6 Jelley, Shannon        15 Countryside-OH    2:19.64    2:19.56   13  
                 31.27      1:06.46 (35.19)
        1:43.04 (36.58)     2:19.56 (36.52)
  7 Traba, Isabel          14 Sarasota-FL       2:19.33    2:21.10   12  
                 30.80      1:05.76 (34.96)
        1:42.74 (36.98)     2:21.10 (38.36)
  8 Baker, Maddie          16 Middle Tyger-SC   2:20.40    2:21.63   11  
                 30.76      1:05.52 (34.76)
        1:42.17 (36.65)     2:21.63 (39.46)

Men’s 200 Butterfly: David May set a YMCA National record with a 2:02.33, just missing an Olympic Trial cut.  At 15, he has lots of room for improvement, especially on his third 50 split. May was the youngest in the field.

=== A - Final ===                            
 
  1 May, David             15 Cheshire-CT       2:05.54    2:02.33!  20  
                 27.81        58.66 (30.85)
        1:30.95 (32.29)     2:02.33 (31.38)
  2 Hein, Daniel           17 Kishwaukee-IL     2:07.55    2:05.74   17  
                 27.31        58.85 (31.54)
        1:31.84 (32.99)     2:05.74 (33.90)
  3 Frazier, Jack          18 Middle Tyger-SC   2:08.14    2:05.98   16  
                 27.88      1:00.09 (32.21)
        1:33.35 (33.26)     2:05.98 (32.63)
  4 Plamondon, Aric        16 Gr. Flint-MI      2:05.16    2:06.09   15  
                 27.89        59.06 (31.17)
        1:32.14 (33.08)     2:06.09 (33.95)
  5 Ike, Oscar             18 Wilton-CT         2:07.89    2:06.21   14  
                 27.56        59.84 (32.28)
        1:32.27 (32.43)     2:06.21 (33.94)
  6 Snyder, Zach           17 York-PA           2:08.24    2:07.73   13  
                 28.30      1:00.68 (32.38)
        1:33.90 (33.22)     2:07.73 (33.83)
  7 Keller, Richard        18 Rock Hill-SC      2:08.32    2:08.55   12  
                 28.61      1:01.06 (32.45)
        1:34.27 (33.21)     2:08.55 (34.28)
  8 North, Dylan           17 York-PA           2:08.64    2:09.00   11  
                 29.46      1:02.91 (33.45)
        1:35.90 (32.99)     2:09.00 (33.10)

 

Women 100 Freestyle: New YMCA National Record and Olympic Trial cut once again by Katrina Konopka with a 56.01.  The 18 year-old tore up the field with a get-out split of 26.91. She came home with a 29.14 to top the medal stand.  Leila Johnston and Sophie Fontaine tied for 5th with a time of 58.36.

=== A - Final ===                            
 
  1 Konopka, Katrina       18 Middle Tyger-SC     56.83      56.05!  20  
                 26.91        56.05 (29.14)
  2 Perry, Ky-lee          17 Wilton-CT           57.17      56.78   17  
                 27.11        56.78 (29.67)
  3 Brown, Rachel          17 Northwest-NC        57.59      56.87   16  
                 27.49        56.87 (29.38)
  4 Page, Kira             16 Western-CT          57.79      57.25   15  
                 27.66        57.25 (29.59)
  5 Johnston, Leila        18 Mt Desert Island    58.44      58.36   13.5
                 28.14        58.36 (30.22)
  5 Fontaine, Sophie       17 Burlington Co-NJ    58.37      58.36   13.5
                 28.24        58.36 (30.12)
  7 Kuhn, Katrina          18 SomersetValleyNJ    58.41      58.69   12  
                 28.03        58.69 (30.66)
  8 Colwell, Katie         16 New Canaan-CT       58.14      58.71   11  
                 28.53        58.71 (30.18)

Men 100 Freestyle: Mark Andrew and Zach Apple battled it out with Apple leading after the first 50 by .14 and Andrew overtaking him on the last 50 to win by .47 with a time of 50.96

=== A - Final ===                            
 
  1 Andrew, Mark           18 Gr. Miami Val-OH    50.75      50.96   20  
                 24.96        50.96 (26.00)
  2 Apple, Zach            18 Gr. Miami Val-OH    51.11      51.43   17  
                 24.82        51.43 (26.61)
  3 Zdroik, Brad           18 SomersetValleyNJ    52.22      52.07   16  
                 25.07        52.07 (27.00)
  4 German, Jack           19 Countryside-OH      53.07      52.69   15  
                 25.31        52.69 (27.38)
  5 Sykes, Hugo            16 Wilton-CT           52.87      52.75   14  
                 25.44        52.75 (27.31)
  6 Siefert, Hank          16 Coffman - OH        52.53      52.88   13  
                 25.17        52.88 (27.71)
  7 Rogatz, Henry          18 Brandywine-De       52.92      53.08   12  
                 25.64        53.08 (27.44)
  8 Somers, Nate           18 Oshkosh-WI          53.26      53.53   11  
                 25.67        53.53 (27.86)

Women 200 IM: 18 year-old Maggie Werba took the lead after the breaststroke leg and never looked back as she won the national title with a 2:19.60.

=== A - Final ===                            
 
  1 Werba, Maggie          18 Oshkosh-WI        2:21.68    2:19.60   20  
                 30.15      1:06.87 (36.72)
        1:47.16 (40.29)     2:19.60 (32.44)
  2 Perrotta, Brooke       16 Cheshire-CT       2:21.21    2:20.00   17  
                 30.04      1:06.46 (36.42)
        1:47.33 (40.87)     2:20.00 (32.67)
  3 Hardy, Sarah           14 MetuchenED-NJ     2:22.02    2:21.95   16  
                 30.51      1:06.44 (35.93)
        1:48.15 (41.71)     2:21.95 (33.80)
  4 Baker, Sydney          16 Middle Tyger-SC   2:21.91    2:22.19   15  
                 30.98      1:09.05 (38.07)
        1:49.28 (40.23)     2:22.19 (32.91)
  5 Orth, Carter           18 Burlington Co-NJ  2:24.18    2:22.27   14  
                 29.45      1:05.26 (35.81)
        1:48.63 (43.37)     2:22.27 (33.64)
  6 Galyer, Ali            17 Middle Tyger-SC   2:23.66    2:23.48   13  
                 30.35      1:05.44 (35.09)
        1:50.44 (45.00)     2:23.48 (33.04)
  7 Wagner, Annika         13 Leaning Tower-IL  2:24.38    2:24.03   12  
                 31.50      1:10.21 (38.71)
        1:51.56 (41.35)     2:24.03 (32.47)
  8 Welch, Sarah           17 North Shore-MA    2:24.09    2:25.97   11  
                 30.85      1:06.13 (35.28)
        1:50.74 (44.61)     2:25.97 (35.23)

Men’s 200 IM: Sean Workman took out the 200 IM winning wire to wire with a 2:06.51

=== A - Final ===                            
 
  1 Workman, Sean          18 Edwardsville-IL   2:09.81    2:06.51   20  
                 26.45        57.77 (31.32)
        1:35.39 (37.62)     2:06.51 (31.12)
  2 Holmquist, Stephen     18 Wilton-CT         2:08.80    2:07.06   17  
                 28.23      1:01.29 (33.06)
        1:37.28 (35.99)     2:07.06 (29.78)
  3 Dagenais, Matthew      18 Cheshire-CT       2:09.92    2:07.80   16  
                 27.88      1:00.42 (32.54)
        1:37.89 (37.47)     2:07.80 (29.91)
  4 Stolarski, Ed          17 Wilton-CT         2:08.67    2:08.73   15  
                 27.69      1:00.06 (32.37)
        1:38.52 (38.46)     2:08.73 (30.21)
  5 Keller, Brandon        18 Rock Hill-SC      2:09.76    2:09.35   14  
                 28.09      1:01.78 (33.69)
        1:38.23 (36.45)     2:09.35 (31.12)
  6 Snyder, Zach           17 York-PA           2:09.50    2:10.36   13  
                 27.51      1:00.57 (33.06)
        1:39.76 (39.19)     2:10.36 (30.60)
  7 Pelton, Matthew        17 Sarasota-FL       2:12.16    2:11.20   12  
                 27.59      1:00.98 (33.39)
        1:40.04 (39.06)     2:11.20 (31.16)
  8 Limaldi, Jacob         18 Red Bank - NJ     2:11.71    2:12.21   11  
                 28.98      1:03.61 (34.63)
        1:40.54 (36.93)     2:12.21 (31.67)

Women’s 50 Backstroke: 16 year old Camryn Forbes from Butler, PA won the sprint backstroke with a time of 29.41 while Nate Samson won it for the men in a time of 27.00

=== A - Final Women ===                            
 
  1 Forbes, Camryn         16 Butler-PA           29.62      29.41   20  
  2 Kahmann, Marianne      18 Countryside-OH      29.79      29.65   17  
  3 Grinter, Bailey        16 Edwardsville-IL     30.34      29.87   16  
  4 Golba, Claire          16 South Family-OH     30.31      30.19   15  
  5 Ye, Athena             14 Kishwaukee-IL       30.34      30.23   14  
  6 Galyer, Ali            17 Middle Tyger-SC     30.44      30.38   13  
  7 Konopka, Katrina       18 Middle Tyger-SC     30.06      30.41   12  
  8 Hetrick, Paige         13 Bradford-PA         30.55      31.04   11
=== A - Final Men ===                            
 
  1 Samson, Nate           17 Bath Area-ME        27.49      27.00   20  
  2 McKenrick, Brian       16 UpperMainLine-PA    27.62      27.18   17  
  3 Ramsay, Auston         16 South Shore, MA     27.91      27.27   16  
  4 Carson, Alex           18 Triangle Area-NC    27.79      27.29   15  
  5 Wilson, Austin         17 Grove City-PA       27.66      27.42   14  
  6 Skoog, Alex            18 FanwoodScotch-NJ    27.60      27.59   13  
  7 Holstege, Ben          19 Piedmont-VA         27.91      27.84   12  
  8 Manucy, Michael        17 Middle Tyger-SC     28.04      28.09   11

 

Event 511  Women 800 LC Meter Freestyle
==================================================================
    Name                  Age Team                 Seed     Finals        
==================================================================
  1 Peterson, Emmaline     16 Hickory -NC       8:57.06    8:52.15  
  2 Erwin, Abbey           16 DowntownBoise-ID  8:59.69    8:52.67  
  3 Soleo, Lauren          15 Triangle Area-NC  9:06.52    9:00.97  
  4 Wheeler, Kaitlynn      14 Springfield-IL    9:01.02    9:01.09  
  5 Schlegel, Hannah       16 Boyertown-PA      9:09.19    9:03.24  
  6 Guetens, Cameryn       15 Cheshire-CT       9:09.32    9:05.98  
  7 Sichterman, Megan      16 Countryside-OH    9:07.15    9:11.33  
  8 Turcanu, Maria         16 Hickory -NC       9:21.39    9:11.54  
  9 Cherkez, Sophia        15 Hickory -NC       9:15.87    9:13.44  
 10 Weyant, Emma           13 Sarasota-FL       9:15.49    9:15.78  
 11 Whisenhunt, Meredith   18 Middle Tyger-SC   9:09.23    9:18.49  
 12 Pokrzywa, Julia        16 York-PA           9:17.44    9:18.58  
 13 Calocino, Jillian      17 Wyckoff-NJ        9:20.97    9:18.95  
 14 Welch, Nicole          15 North Shore-MA    9:26.76    9:19.73  
 15 Robinson, Jaime        17 Cheshire-CT       9:16.78    9:19.80  
 16 Kauffeld, Emma         15 Wilton-CT         9:23.80    9:22.62 

In one of the more exciting races of the night, Robby Giller set a new YMCA National Record in the 800 Freestyle by dropping over 14 seconds to post a record time of 8:21.91. Karl Bishop pulled up next to Giller with 250 meters to go and they both went stroke for stroke into the wall.

Event 512  Men 800 LC Meter Freestyle
=========================================================================
     National: ! 8:22.11  7/29/2011 Sava Turcanu, Hickory -NC
    Name                  Age Team                 Seed     Finals Points 
=========================================================================
  1 Giller, Robby          16 Wilton-CT         8:35.94    8:21.91!  20  
                 29.23      1:00.44 (31.21)
        1:32.28 (31.84)     2:04.31 (32.03)
        2:36.04 (31.73)     3:07.93 (31.89)
        3:39.93 (32.00)     4:12.08 (32.15)
        4:43.97 (31.89)     5:15.95 (31.98)
        5:47.57 (31.62)     6:19.16 (31.59)
        6:50.69 (31.53)     7:22.15 (31.46)
        7:52.74 (30.59)     8:21.91 (29.17)
  2 Bishop, Karl           17 Cheshire-CT       8:38.03    8:22.19   17  
                 29.66      1:01.37 (31.71)
        1:33.30 (31.93)     2:05.83 (32.53)
        2:37.85 (32.02)     3:10.05 (32.20)
        3:41.99 (31.94)     4:13.99 (32.00)
        4:45.27 (31.28)     5:16.93 (31.66)
        5:48.23 (31.30)     6:19.89 (31.66)
        6:51.20 (31.31)     7:22.52 (31.32)
        7:53.12 (30.60)     8:22.19 (29.07)

 

Full Meet Results Are Here

On Demand Videos

Prelim Heat Sheet
#501 W 200 Fly
#502 M 200 Fly
#503 W 100 Free
#504 M 100 Free
#505 W 200 IM
#506 M 200 IM
#507 W 50 Back
#508 M 50 Back
#509 W 400 Free Rel
#510 M 400 Free Rel
#511 W 800 Free (Finals)
#512 M 800 Free (Finals)

Prelim Results

TT Heat Sheet
#541 W 200 Fly
#542 M 200 Fly
#543 W 100 Free
#544 M 100 Free
#545 W 200 IM
#546 M 200 IM
#547 W 100 Breast
#548 M 100 Breast