Brendan Burns, Matt Fallon Take Down YMCA National Records on Night Three

BurnsBrendan
Photo Courtesy: Andrew Seaton, Upper Main Line YMCA

Double winners and National Records highlighted the third night of competition at the 2019 YMCA National Championships in Greensboro.

Bradford’s Paige Hetrick won both the 100 Backstroke and 200 Freestyle on the women’s side, while Matt Fallon and Brendan Burns set new YMCA National Records in the 400 IM and 200 Freestyle, respectively. Both surged up the USA All-Time Rankings in these events, as Fallon is now the second-fastest performer ever in the 15-16 age group. He is second only to Michael Phelps.

After four events for each gender on night three, Greater Spartanburg YMCA leads the overall team standings at 320 points. Their women rank fifth overall with 109 points and their men have the lead with 211. Red Bank Branch YMCA is in second (278) and Sarasota Family YMCA sits third in the standings with 235 points – just five ahead of Triangle Area YMCA.

Women

Bradford’s Paige Hetrick doubled on backstroke YMCA National Titles by winning the 100 distance in a lifetime best 52.83. The swim was a full second under her personal best coming into the meet, and now earns her a spot on the USA Swimming All-Time 17-18 Rankings in this event. Her swim puts her at sixty-fifth. She was followed by Keenebec’s Gabby Low and Bath Area’s Olivia Harper who tied for second with new personal bests of 53.53.

 Event 301  Women 100 Yard Backstroke
==================================================================
     National: * 52.19  4/1/2015  Meghan Small, York-PA
    Name                  Age Team              Prelims     Finals        
==================================================================
                        === A - Final ===                         
 
  1 Paige Hetrick          17 Bradford-PA         53.45      52.83  
    r:+0.70  25.38        52.83 (27.45)
  2 Gabby Low              18 Kennebec-ME         54.78      53.53  
    r:+0.69  26.08        53.53 (27.45)
  2 Olivia Harper          17 Bath Area-ME        54.13      53.53  
    r:+0.65  25.84        53.53 (27.69)
  4 Emma Shuppert          18 Blue Ash-OH         54.83      53.79  
    r:+0.65  25.77        53.79 (28.02)
  5 Cameron Gring          17 ReadingBerks-PA     55.21      54.60  
    r:+0.70  26.57        54.60 (28.03)
  6 Marlee Rickert         17 ReadingBerks-PA     54.97      54.68  
    r:+0.71  26.39        54.68 (28.29)
  7 Grace Kayal            17 Red Bank - NJ       55.23      55.28  
    r:+0.77  26.63        55.28 (28.65)
  8 Eva Suggs              18 Boise-ID            55.52      55.91  
    r:+0.84  27.56        55.91 (28.35)

Sarasota’s Emma Weyant won in similar style to Hetrick, coming in with a big best time of 4:06.63, earning her a spot among the nation’s best. Her swim is the twenty-ninth fastest performance ever for 17-18 girls in USA Swimming. She used a strong back half to take the win over Spartanburg’s Annika McEnroe (4:12.94) and Boise’s Charity Pittard (4:15.33).

 Event 303  Women 400 Yard IM
==================================================================
     National: * 4:03.96  4/1/2015  Meghan Small, York-PA
    Name                  Age Team              Prelims     Finals        
==================================================================
                        === A - Final ===                         
 
  1 Emma Weyant            17 Sarasota-FL       4:09.39    4:07.63  
    r:+0.77  26.91        57.25 (30.34)
        1:28.72 (31.47)     2:00.26 (31.54)
        2:35.93 (35.67)     3:11.71 (35.78)
        3:40.13 (28.42)     4:07.63 (27.50)
  2 Annika McEnroe         16 Spartanburg-SC    4:14.45    4:12.94  
    r:+0.69  26.79        57.12 (30.33)
        1:29.78 (32.66)     2:01.45 (31.67)
        2:37.37 (35.92)     3:13.76 (36.39)
        3:43.76 (30.00)     4:12.94 (29.18)
  3 Charity Pittard        18 Boise-ID          4:15.41    4:15.33  
    r:+0.71  27.85        59.39 (31.54)
        1:32.16 (32.77)     2:04.55 (32.39)
        2:40.20 (35.65)     3:16.74 (36.54)
        3:46.95 (30.21)     4:15.33 (28.38)
  4 Hannah Ownbey          17 Spartanburg-SC    4:16.87    4:16.31  
    r:+0.66  27.53        58.86 (31.33)
        1:31.30 (32.44)     2:03.25 (31.95)
        2:39.93 (36.68)     3:16.50 (36.57)
        3:47.29 (30.79)     4:16.31 (29.02)
  5 Kaitlynn Wheeler       18 Springfield-IL    4:21.38    4:17.44  
    r:+0.69  27.16        58.09 (30.93)
        1:30.81 (32.72)     2:02.50 (31.69)
        2:39.67 (37.17)     3:17.46 (37.79)
        3:47.88 (30.42)     4:17.44 (29.56)
  6 Abigail Doss           17 Susquehanna-PA    4:15.60    4:17.52  
    r:+0.80  27.72        59.55 (31.83)
        1:32.98 (33.43)     2:05.70 (32.72)
        2:42.81 (37.11)     3:19.52 (36.71)
        3:49.44 (29.92)     4:17.52 (28.08)
  7 Megan Van Berkom       17 Springfield-IL    4:21.49    4:17.80  
    r:+0.77  27.41        58.41 (31.00)
        1:32.01 (33.60)     2:04.98 (32.97)
        2:41.21 (36.23)     3:17.93 (36.72)
        3:48.53 (30.60)     4:17.80 (29.27)
  8 Sumner Chmielewski     15 Sarasota-FL       4:21.74    4:21.24  
    r:+0.75  27.72        59.15 (31.43)
        1:31.31 (32.16)     2:03.36 (32.05)
        2:42.02 (38.66)     3:21.17 (39.15)
        3:51.52 (30.35)     4:21.24 (29.72)

Hetrick came back for another win, this time in the 200 Freestyle. Her time of 1:45.73 ties for ninetieth in the All-Time rankings and was a lifetime best by a full second. The race was close between Hetrick and B R Ryall’s Kate Morris, but Morris could not out-swim a 27.19 final fifty from Hetrick. Morris ultimately placed second in 1:46.75 and was followed by Sarasota’s Savannah Barr in 1:47.22.

 Event 305  Women 200 Yard Freestyle
=========================================================================
     National: * 1:45.14  4/5/2017  Courtney Harnish, York-PA
                 1:55.69  19NA 2019 National Qual
    Name            Age Team              Prelims     Finals       Points 
=========================================================================
                       === Championship Final ===                        
 
  1 Paige Hetrick    17 Bradford-PA       1:48.94    1:45.73 19NA    20  
    r:+0.69  24.45        51.48 (27.03)
        1:18.54 (27.06)     1:45.73 (27.19)
  2 Kate Morris      15 B R Ryall-IL      1:47.44    1:46.75 19NA    17  
    r:+0.70  25.04        51.84 (26.80)
        1:18.84 (27.00)     1:46.75 (27.91)
  3 Savannah Barr    17 Sarasota-FL       1:47.82    1:47.22 19NA    16  
    r:+0.79  24.94        52.11 (27.17)
        1:19.20 (27.09)     1:47.22 (28.02)
  4 Kirsti McEnroe   14 Spartanburg-SC    1:49.14    1:48.27 19NA    15  
    r:+0.71  25.53        53.39 (27.86)
        1:21.05 (27.66)     1:48.27 (27.22)
  5 Megan Glass      18 Blue Ash-OH       1:48.84    1:48.53 19NA    14  
    r:+0.66  25.67        53.51 (27.84)
        1:21.17 (27.66)     1:48.53 (27.36)
  6 Eva Suggs        18 Boise-ID          1:49.66    1:48.79 19NA    13  
    r:+0.73  25.69        53.11 (27.42)
        1:20.99 (27.88)     1:48.79 (27.80)
  7 Greta Gidley     15 Farmington-MI     1:49.23    1:48.99 19NA    12  
    r:+0.75  25.61        53.32 (27.71)
        1:20.82 (27.50)     1:48.99 (28.17)
  8 Grace Hastings   16 ME Lyons-OH       1:49.56    1:49.80 19NA    11  
    r:+0.70  26.03        53.67 (27.64)
        1:21.76 (28.09)     1:49.80 (28.04)

Triangle Area’s 200 Freestyle Relay team of Kayla Miller, Hailey Hicks, Mathea Myhrvold and Lauren Medlin took home the victory after posting a 1:34.24. 15-year-old Hicks led the way for the squad after posting a quick 22.57 split. The leg was the fastest in the field, with another sub-23 coming from Medlin on the anchor (22.81). Schroeder’s Erika Remington was also 22.70 as her team took silver in 1:32.94. Spartanburg took third in 1:33.80.

 Event 307  Women 200 Yard Freestyle Relay
==================================================================================
     National: * 1:31.90  4/5/2016  York And York County YMCA, York-PA
                          C Harnish, C Cook, E Ilgenfritz, M Small
                 1:39.69  19NA 2019 National Qual
    Team                          Prelims     Finals       Points 
==================================================================================
                            === Championship Final ===                            
 
  1 Triangle Area-NC              1:33.63    1:32.24 19NA    40  
     1) Kayla Miller 18               2) r:-0.02 Hailey Hicks 15      
     3) r:0.12 Mathea Myhrvold 17     4) r:0.26 Lauren Medlin 17      
    r:+0.62  23.67        46.24 (22.57)
        1:09.43 (23.19)     1:32.24 (22.81)
  2 Schroeder-WI                  1:34.17    1:32.94 19NA    34  
     1) Megan Hartlieb 16             2) r:0.35 Erika Remington 17    
     3) r:0.39 Tori Brostowitz 13     4) r:0.35 Sailor Whowell 13     
    r:+0.71  23.21        45.91 (22.70)
        1:09.42 (23.51)     1:32.94 (23.52)
  3 Spartanburg-SC                1:34.73    1:33.80 19NA    32  
     1) Kirsti McEnroe 14             2) r:-0.03 Annika McEnroe 16    
     3) r:0.44 Emily Horomanski 18    4) r:0.28 Hannah Ownbey 17      
    r:+0.69  23.81        46.81 (23.00)
        1:10.44 (23.63)     1:33.80 (23.36)
  4 ReadingBerks-PA               1:34.47    1:34.18 19NA    30  
     1) Becca Brown 18                2) r:0.23 Caroline Wasielvski 17
     3) r:0.25 Cameron Gring 17       4) r:0.33 Marlee Rickert 17     
    r:+0.70  23.48        47.43 (23.95)
        1:11.02 (23.59)     1:34.18 (23.16)
  5 Des Moines-IA                 1:34.63    1:34.30 19NA    28  
     1) Jasmine Rumley 17             2) r:0.09 Mary Martin 16        
     3) r:0.32 Emma Bachelder 16      4) r:0.44 Alexa Bell 16         
    r:+0.61  22.79        46.18 (23.39)
        1:10.21 (24.03)     1:34.30 (24.09)
  6 Red Bank - NJ                 1:35.29    1:34.33 19NA    26  
     1) Megan Judge 18                2) r:0.48 Kirsten Ardis 17      
     3) r:0.25 Natalie Heim 17        4) r:0.42 Ginger Hansen 18      
    r:+0.73  23.49        46.97 (23.48)
        1:10.57 (23.60)     1:34.33 (23.76)
  7 B R Ryall-IL                  1:34.77    1:35.05 19NA    24  
     1) Grace Schwieters 17           2) r:0.32 Megan Murphy 18       
     3) r:0.22 Madi Field 16          4) r:0.14 Kate Morris 15        
    r:+0.70  24.20        48.06 (23.86)
        1:12.16 (24.10)     1:35.05 (22.89)
 -- Champaign-IL                  1:34.64         DQ        
      Early take-off swimmer #4
     1) Reed Broaders 16              2) r:0.02 Angela Coe 14         
     3) r:0.27 Elizabeth Gile 17      4) r:-0.05 Sally Ma 14          
    r:+0.67  23.60        46.42 (22.82)
        1:11.25 (24.83)          DQ (22.71)

Men

Auglaize Mercer’s Justin Fleagle broke 48-seconds in the 100 Backstroke for the first time with a 47.70 for the win. Matthew Brownstead, from State College of PA, blasted a 48.00 – the twenty-ninth best swim ever from a 15-16 boy in USA Swimming. The 16-year-old came into these Championships with a 50.78 from last March. He was followed by Spartanburg’s Michael Juengel in 48.78.

 Event 302  Men 100 Yard Backstroke
==================================================================
     National: * 46.24  4/5/2018  Brendan Burns, UpperMainLine-PA
    Name                  Age Team              Prelims     Finals        
==================================================================
                        === A - Final ===                         
 
  1 Justin Fleagle         17 AuglaizeMercerOH    49.35      47.70  
    r:+0.61  22.79        47.70 (24.91)
  2 Matthew Brownstead     16 State College-PA    48.81      48.00  
    r:+0.69  23.24        48.00 (24.76)
  3 Michael Juengel        18 Spartanburg-SC      49.18      48.74  
    r:+0.67  23.63        48.74 (25.11)
  4 David Wahlen           18 Triangle Area-NC    49.51      48.83  
    r:+0.64  23.53        48.83 (25.30)
  5 David Curtiss          16 Hamilton Area-NJ    49.83      49.41  
    r:+0.63  24.47        49.41 (24.94)
  6 John Michael Gordon    18 Lynchburg-VA        49.80      49.42  
    r:+0.66  24.00        49.42 (25.42)
  7 Alex Gifford           17 Wyckoff-NJ          49.90      49.86  
    r:+0.66  24.09        49.86 (25.77)
  8 Noah Clancy            17 Tri City- IL        49.42      50.04  
    r:+0.63  24.02        50.04 (26.02)

16-year-old Matt Fallon had a breakout swim in the 400 IM coming in at 3:44.08. Coming into the meet, Fallon’s best was 3:51.81 – good enough for the forty-fourth position on the All-Time 15-16 Age Group Rankings. With his new swim, Fallon not only set a new YMCA National Record, but is now the second-fastest performer in history in this event – second only to Michael Phelps (3:42.08). The swim surpassed this of big names Carson Foster, Sean Grieshop and Andrew Seliskar.

Former record holder in this event, Ross Dant, finished second in a new best time of 3:46.50. He was also under the previous record. B R Ryall’s James Doromal rounded out the top finishers in 3:53.72.

 Event 304  Men 400 Yard IM
==================================================================
     National: * 3:46.79  4/3/2019  Ross Dant, Hickory -NC
    Name                  Age Team              Prelims     Finals        
==================================================================
                        === A - Final ===                         
 
  1 Matt Fallon            16 SomersetValleyNJ  3:49.53    3:44.08* 
    r:+0.77  24.67        52.14 (27.47)
        1:20.99 (28.85)     1:49.80 (28.81)
        2:20.00 (30.20)     2:51.70 (31.70)
        3:18.72 (27.02)     3:44.08 (25.36)
  2 Ross Dant              18 Hickory -nc       3:46.79    3:46.50* 
    r:+0.64  24.45        52.00 (27.55)
        1:19.81 (27.81)     1:47.40 (27.59)
        2:21.08 (33.68)     2:55.66 (34.58)
        3:20.98 (25.32)     3:46.50 (25.52)
  3 James Doromal          16 B R Ryall-IL      3:55.31    3:53.72  
    r:+0.70  25.11        53.96 (28.85)
        1:23.34 (29.38)     1:52.57 (29.23)
        2:25.31 (32.74)     2:58.94 (33.63)
        3:26.66 (27.72)     3:53.72 (27.06)
  4 Lukas Scheidl          18 SomersetHills-NJ  3:56.64    3:54.86  
    r:+0.73  24.52        52.92 (28.40)
        1:22.68 (29.76)     1:51.97 (29.29)
        2:25.92 (33.95)     3:00.62 (34.70)
        3:28.21 (27.59)     3:54.86 (26.65)
  5 Alexander Gusev        18 Sarasota-FL       3:55.40    3:55.02  
    r:+0.76  25.16        53.87 (28.71)
        1:24.42 (30.55)     1:53.55 (29.13)
        2:27.16 (33.61)     3:01.40 (34.24)
        3:29.11 (27.71)     3:55.02 (25.91)
  6 Sammy Rennard          18 Red Bank - NJ     3:57.45    3:55.94  
    r:+0.80  26.24        55.55 (29.31)
        1:25.23 (29.68)     1:54.45 (29.22)
        2:28.18 (33.73)     3:01.93 (33.75)
        3:29.37 (27.44)     3:55.94 (26.57)
  7 James Tarquin          19 Orlando-FL        3:57.86    3:58.37  
    r:+0.72  24.24        53.27 (29.03)
        1:23.34 (30.07)     1:53.44 (30.10)
        2:27.99 (34.55)     3:03.48 (35.49)
        3:31.08 (27.60)     3:58.37 (27.29)
  8 Richard Nolan          17 Westport/Weston   3:57.62    4:01.94  
    r:+0.63  24.77        54.37 (29.60)
        1:25.71 (31.34)     1:56.44 (30.73)
        2:30.34 (33.90)     3:04.83 (34.49)
        3:34.00 (29.17)     4:01.94 (27.94)

After posting the National Mark in the 100 Butterfly on night two, Upper Main Line’s Brendan Burns took down another mark in the 200 Freestyle. His 1:34.15 was enough to take down the mark set by Grant House in 2017. He also moved up multiple spots in the the All-TIme Rankings to seventeenth. 16-year-old Jack Alexy of Somerset Hills was second in a quick 1:36.81. He was followed by Fanwood Scotch’s Josh Cohen in 1:37.23.

 Event 306  Men 200 Yard Freestyle
=========================================================================
     National: * 1:34.52  4/5/2017  Grant House, Countryside-OH
                 1:45.39  19NA 2019 National Qual
    Name            Age Team              Prelims     Finals       Points 
=========================================================================
                       === Championship Final ===                        
 
  1 Brendan Burns    17 UpperMainLine-PA  1:38.04    1:34.15*19NA    20  
    r:+0.67  22.09        45.32 (23.23)
        1:09.45 (24.13)     1:34.15 (24.70)
  2 Jack Alexy       16 SomersetHills-NJ  1:37.90    1:36.81 19NA    17  
    r:+0.66  21.72        46.57 (24.85)
        1:11.91 (25.34)     1:36.81 (24.90)
  3 Josh Cohen       18 FanwoodScotch-NJ  1:39.17    1:37.23 19NA    16  
    r:+0.70  22.60        47.29 (24.69)
        1:12.29 (25.00)     1:37.23 (24.94)
  4 Matthew Knox     18 Springfield-IL    1:38.86    1:38.01 19NA    15  
    r:+0.67  22.72        47.20 (24.48)
        1:12.37 (25.17)     1:38.01 (25.64)
  5 Roanoke Shirk    17 Boyertown-PA      1:38.83    1:38.96 19NA    14  
    r:+0.68  22.62        47.53 (24.91)
        1:12.86 (25.33)     1:38.96 (26.10)
  6 Matthew Lequang  17 Hamilton Area-NJ  1:39.41    1:39.39 19NA    13  
    r:+0.64  23.06        48.16 (25.10)
        1:13.63 (25.47)     1:39.39 (25.76)
  7 Luke Mikesell    17 Clearfield-PA     1:39.33    1:39.90 19NA    12  
    r:+0.67  23.06        48.35 (25.29)
        1:14.04 (25.69)     1:39.90 (25.86)
  8 Michael Fazio    18 Jennersville-PA   1:39.32    1:40.09 19NA    11  
    r:+0.68  22.61        47.75 (25.14)
        1:13.74 (25.99)     1:40.09 (26.35)

In relay action, Alexy and his teammates Lukas Scheidl, Trent Russano and Roo Fenton kept the momentum rolling with their 1:22.06. Alexa blasted a 19.82 leg, out-split only by Hamilton Area’s David Curtiss (19.41) in the top eight.

Burns led off in a quick 20.11 for Upper Main Line’s second-place team, while Triangle Area was third in 1:23.05.

Event 308  Men 200 Yard Freestyle Relay
==================================================================================
     National: * 1:21.71  4/1/2014  Springfield IL YMCA, Springfield-IL
                          R Held, J Patton, S Hohm, B Wilkey
                 1:29.49  19NA 2019 National Qual
    Team                          Prelims     Finals       Points 
==================================================================================
                            === Championship Final ===                            
 
  1 SomersetHills-NJ              1:22.73    1:22.06 19NA    40  
     1) Lukas Scheidl 18              2) r:0.24 Trent Russano 15      
     3) r:0.30 Jack Alexy 16          4) r:0.22 Roo Fenton 18         
    r:+0.66  21.12        41.91 (20.79)
        1:01.73 (19.82)     1:22.06 (20.33)
  2 UpperMainLine-PA              1:23.97    1:22.99 19NA    34  
     1) Brendan Burns 17              2) r:0.21 Jack Christian 16     
     3) r:0.36 Matthew Hopkins 17     4) r:0.21 Ben Doyle 17          
    r:+0.65  20.11        41.22 (21.11)
        1:01.99 (20.77)     1:22.99 (21.00)
  3 Triangle Area-NC              1:24.16    1:23.05 19NA    32  
     1) Taye Brown 17                 2) r:0.34 Alex Smyre 16         
     3) r:0.14 David Wahlen 18        4) r:0.29 Shaw Satterfield 16   
    r:+0.61  21.02        41.86 (20.84)
        1:02.33 (20.47)     1:23.05 (20.72)
  4 Spartanburg-SC                1:24.86    1:23.79 19NA    30  
     1) Luke Smith 18                 2) r:0.28 Kai van den Bosch 16  
     3) r:0.35 Michael Juengel 18     4) r:0.27 Evan Stanislaw 17     
    r:+0.75  21.34        42.44 (21.10)
        1:03.07 (20.63)     1:23.79 (20.72)
  5 Piedmont-VA                   1:24.24    1:23.96 19NA    28  
     1) August Lamb 18                2) r:0.26 Tyce Winter 17        
     3) r:0.28 Vijay Chhabra 17       4) r:0.16 Noah Hargrove 17      
    r:+0.67  20.68        41.84 (21.16)
        1:03.23 (21.39)     1:23.96 (20.73)
  6 Hamilton Area-NJ              1:24.73    1:24.08 19NA    26  
     1) Matthew Lequang 17            2) r:0.28 Steven Wilfing 15     
     3) r:0.45 Evan Eckels 16         4) r:0.20 David Curtiss 16      
    r:+0.61  21.20        43.30 (22.10)
        1:04.67 (21.37)     1:24.08 (19.41)
  7 AuglaizeMercerOH              1:24.94    1:24.94 19NA    24  
     1) Justin Fleagle 17             2) r:0.20 Nick Clune 15         
     3) r:0.33 Cole Condon 18         4) r:0.13 Keaton McMurray 17    
    r:+0.58  20.16        42.69 (22.53)
        1:04.12 (21.43)     1:24.94 (20.82)
  8 York-PA                       1:24.93    1:25.28 19NA    22  
     1) Logan McFadden 17             2) r:0.34 Alex Sun 18           
     3) r:0.36 Alec Fatta 18          4) r:0.22 Cameron Speed 17      
    r:+0.68  21.28        42.51 (21.23)
        1:03.85 (21.34)     1:25.28 (21.43)

Full results are available here.

1 comment