2019 Speedo Sectionals Gainesville Day 1: Weyant, Smith Win Distance Events

emma-weyant-
Emma Weyant; Photo Courtesy: Peter H. Bick

The 2019 Gainesville Speedo Sectionals kicked off today with the distance session and several relay events today in Gainesville Florida. Hosted by Gator Swim Club, the meet will be held July 11-14 at the Stephan O’Connell Center Pool, found on the University of Florida’s campus. 

Women’s 1500 Free 

Sarasota’s Emma Weyant blew away the competition in the meet’s first event, the women’s 1500 free, with a time of 16:37.65. Weyant had a 20 second drop that brought her home the win finished her 14 seconds ahead of her nearest competitor. 

14-year-old Michaela Mattes, also from Sarasota, finished second in 16:51.78. Gator’s Georgia Darwent touched the wall for third with a time of 16:58.52. 

Bolles’ Leah Degeorge (17:10.89), Sarasota’s Christina Cianciolo (17:18.72), Swim FL Hannah Vandress (17:21.30), Loggerhead’s Shannon Campbell (17.22.04) and Highlander’s Alixandra Roy (17:22.68) completed the top eight. 

Men’s 800 Free 

Ridgefield’s Kieran Smith ran away with the win in the 800 free, beating out the next closest in the field by 14 seconds with a time of 8:00.20. Smith had 1:06 second drop.

Swimming Unattached, Brendan Driscoll took second with a time of 8:14.98. Gator’s Matthew Anderson was right behind him, placing third with a 8:15.19.  

Saint Petersburg’s Caleb Kravitz (8:16.18), Unattached Drew Clark (8:16.26), Unattached Alfonso Mestre (8:18.58), Unattached Yeziel Morales (8:23.75), and Area Tallahassee’s Stuart Higdon (8:26.15) rounded out the top eight. 

Women’s 200 Medley Relay 

Blue Dolfin’s quartet of Jaden Herbert, Taylor Grabenhorst, Abigail Gibbons and Micayla Cronk brought home the gold for the first relay event of the meet with a 2-second drop and a time of 1:58.96.

In a close second, Gator Swim Club’s Lain Shahboz, Juliana Lopez, Georgia Bates and Talia Bates clocked in with a 1:59.29. Planet Swim Aquatics’ Sarah Grimm, Emma Grimm, Sara Stotler and Kathryn Saurborn took third with a 2:02.09.  

Sarasota Sharks (2:02.35), Saint Andrew’s Aquatics (2:02.41), East Coast Aquatic Club (2:02.95), Metro Aquatic Club of Miami (2:03.32), and South Florida Aquatic Club (2:04.01) composed the top eight teams. 

Men’s 200 Medley Relay 

Gator Swim Club’s Trevor McGovern, Hau Weng Cheong, Alec Dawson and Nicholas Eunice took home the win with a 1:46.75 and a time drop of almost a second. 

South Florida Aquatic Club’s Lance Lesage, Juan Pablo Pineda, Miguel Sierra and Rafael Rodriguez placed second with a time of 1:48.17. Saint Andrew’s Aquatics’ Ethan Roach, Ricardo Martinez, Tiago Pereira and Maxamillian Zum Tobel touched for third in a time of 1:50.56.

T2 Aquatics (1:50.64), Metro Aquatic Club of Miami (1:50.75), Tampa Bay Aquatic Club (1:51.39), Blue Dolfins (1:51.55) and Berkeley Aquatics (1:52.24) rounded out the top eight relay teams 

Women’s 200 Free Relay 

Blue Dolfins’ Micayla Cronk, Isabella Bishop, Julia Mauter and Abigail Gibbons took first in the second relay event of the night with a time of 1:48.01, dropping over two seconds. 

Blue Dolfins’ Megan Hansen, Lockett Bowley, Erika Hirschmann and Moriah Freitas finished right behind their teammates, placing second with a time of 1:48.85. Saint Andrew’s Aquatics quartet of Emily Trieschmann, Lucia Miller, Hannah Trieschmann and Caroline Nordheim took third with a 1:49.90. 

Also in the top eight were Planet Swim Aquatics (1:50.43), Sarasota Sharks (1:51.35), East Coast Aquatic Club (1:51.51), Hurricane Aquatics (1:52.03), and Gator Swim Club (1:52.15). 

Men’s 200 Free Relay 

Saint Andrew’s Aquatics’ Tiago Pereira, Ricardo Martinez, Ethan Roach and Maximillian Zum Tobel took home the gold with a 1:37.77, a near three-second drop. 

Just edged out, Gator Swim Club’s Nicholas Eunice, Alec Dawson, Jayden Herron and Trevor McGovern took second with a 1:37.99. Placing third with a 1:38.75 was Metro Aquatic Club of Miami’s Adrian Aguilar, Carlos Nava, Andres Wong and Aaron Rodriguez. 

Tampa Bay Aquatic Club (1:39.96), Berkeley Aquatics (1:40.33), South Florida Aquatic Club (1:40.35), T2 Aquatics (1:40.74), and Blue Dolfins (1:40.77) made up the top eight. 

Mixed 200 Medley Relay 

South Florida Aquatic Club’s Lance Lesage, Juan Pablo Pineda, Kathleen Golding and Paige Lane joined forces to win the mixed event with a 1:54.15. 

Saint Andrew’s Aquatics’ (A) Ricardo Martinez, Lucia Miller, Tiago Pereira and Hannah Trieschmann took second in a 1:56.32. Gator Swim Club’s Leah Reisker, Michael Challis, Hannah Ahn and Dylan Brisco placed third with a 1:57.86. 

Saint Andrew Aquatics (B) (1:58.49), Swim Florida (1:59.33), Sarasota Sharks (A) (2:00.81), Sky Family YMCA Hurricanes (2:01.23), and Sarasota Sharks (B) (2:04.19) rounded out the top eight teams. 

Mixed 200 Free Relay 

Closing out the last event of the night, Gator Swim Club’s Tomas Peribonio, Juliana Lopez, Julian Hill and Talia Bates won the event by over a second with a time of 1:41.54. 

Coming out on top in a close race for second was Saint Andrew’s Aquatics’ (A) Ricardo Martinez, Lucia Miller, Ethan Roach and Hannah Trieschmann with a 1:43.01. Berkeley Aquatics’ Chloe Grimme, Logan Inegerick, Max Martino, and Abigail Leisure took third with a 1:43.27. 

Saint Andrew’s Aquatics (B) (1:46.48), Swim Florida (1:46.92), Sky Family YMCA Hurricanes (1:47.97), South Florida Aquatic Club (1:48.75), and Sarasota Sharks (1:48.80) rounded out the final top eight of the night. 

Competition will continue tomorrow, beginning at 9:00 a.m. with the 200 free, 100 breast, 50 back, 100 fly and 400 IM.

11 comments

  1. Kay Weyant

    Thank you love watching my granddaughters and obtaining their goals. All the dedication does pay off 👍❤️❤️❤️

  2. Gloria Cardoni

    Another amazing swim for Emma! Another step toward the goal…….😍

  3. Joyce Bush

    Way to go Emma, Congrats 🎈🎉

Leave a Reply

Your email address will not be published.