NJCAA Championships Day 1 Finals: Indian River In Front

Photo Courtesy: Chris Balbo

Editorial content for the 2018 NJCAA Championship coverage is sponsored by TritonWear. Visit TritonWear.com for more information on our sponsor.

In the first day of the NJCAA National Swimming & Diving Championships, Indian River was off to a fast start during Wednesday’s prelims in Ft. Pierce, Florida.

Indian River scored some major points to lead both meets.

FIRST DAY COMPLETE RESULTS

Women - Team Rankings - Through Event 11                     
 
  1. Indian River State College        326   2. South Georgia State College       123
  3. Southwestern Oregon CC             91   4. Lincoln College                    87
  5. Erie Community College             74   6. Iowa Lakes Community College       73
  7. Iowa Central Community College     69   8. Monroe Community College           52
  9. Fashion Institute of Technolog     51  10. Barton Community College Swim      22
 11. Jamestown Community College        15  12. Genesee Community College          11
 12. Herkimer County Community Coll     11      

   Men - Team Rankings - Through Event 12                      
 
  1. Indian River State College        290   2. South Georgia State College     110.5
  3. Monroe Community College          108   4. Southwestern Oregon CC            101
  5. Barton Community College Swim      61   6. Iowa Central Community College     59
  7. Lincoln College                  56.5   8. Genesee Community College          47
  9. Erie Community College             24  10. Iowa Lakes Community College       17
 11. Herkimer County Community Coll     14

Women’s 50 Breast

Indian River opened the first night of finals with a 1-2-3 finish in the 50 breaststroke. Courtney Perrett finished in 29.10, followed by Olivia Berglund (30.31) and Elianna Kennon (30.88).

SGSC’s Jessily Graham was fourth (31.28), followed by Iowa Lakes’ Shayn Asuncion (31.52), Erie’s Allie DeBiase (31.78), Iowa Lakes’ Brenda Neves (31.97) and Lincoln’s Miran Kindhart (32.54).

Event 1  Women 50 Yard Breaststroke
=========================================================================
 NJCAA Record: * 28.84  3/1/2017  Courtney Perrett, Indian River
               1:30.79  QUAL Qualifying Standards
    Name            Age School            Prelims     Finals       Points 
=========================================================================
                            === A - Final ===                            
 
  1 Perrett, Courtn  20 Indian River-FL     28.96      29.10 QUAL    20  
  2 Berglund, Olivi  19 Indian River-FL     30.49      30.31 QUAL    17  
  3 Kennon, Elianna  19 Indian River-FL     31.44      30.88 QUAL    16  
  4 Graham, Jessily     SGSC-GA             31.41      31.28 QUAL    15  
  5 Asuncion, Shayn     Iowa Lakes-IA       32.52      31.52 QUAL    14  
  6 DeBiase, Allie   20 Erie-NI             32.11      31.78 QUAL    13  
  7 Neves, Brenda       Iowa Lakes-IA       31.94      31.97 QUAL    12  
  8 Kindhart, Miran     Lincoln-IL          32.38      32.54 QUAL    11  
 
                            === B - Final ===                            
 
  9 Smith, Delaney      SGSC-GA             33.78      32.44 QUAL     9  
 10 Krahn, Rena      19 Swocc-OR            33.11      33.12 QUAL     7  
 11 Quigley, Lexi    20 Iowa Central-IA     33.46      33.28 QUAL     6  
 12 Reis, Gabriela      Iowa Lakes-IA       33.35      33.66 QUAL     5  
 13 Singleton, Rach  19 Indian River-FL     33.85      33.88 QUAL     4  
 14 Hennan, Kayla    20 Barton Cougars-Z    34.76      34.56 QUAL     3  
 15 Homann, Nicole   18 Lincoln-IL          35.10      35.11 QUAL     2  
 16 Simpson, Clara      SGSC-GA             34.74      35.55 QUAL     1

Men’s 50 Breast

Indian River’s Ruben Van Leeuwen won the 50 breast in 25.90. SGSC’s Andrew Brown was second (25.94), followed by Indian River’s Eric Veit (26.02), SWOOC’s Shane Williams (27.19), MCC’s Gabriel Knaut (27.20), SWOOC’s Christian Scaglione (27.55), Lincoln’s Oakley Johns (27.73) and BCC’s Sean Williams (28.74).

Results had a technical glitch and will be updates as soon as available.

Women’s 1000 Free

Sule van der Merwe won the women’s 1000 free in 10:03.51 ahead of teammate Molly Layde (10:33.74) and Ianthe van der Westhuizen (10:42.76) for another 1-2-3 finish.

 Event 3  Women 1000 Yard Freestyle
=========================================================================
 NJCAA Record: * 10:05.15  3/2/2016  Tamara Miler, Monroe CC
                 24:13.99  QUAL Qualifying Standards
    Name            Age School               Seed     Finals       Points 
=========================================================================
  1 Van Der Merwe,   19 Indian River-FL  17:41.42   10:03.51 QUAL    20  
                 26.80        55.99 (29.19)
        1:25.79 (29.80)     1:56.05 (30.26)
        2:26.20 (30.15)     2:56.26 (30.06)
        3:26.49 (30.23)     3:56.63 (30.14)
        4:27.07 (30.44)     4:57.28 (30.21)
        5:27.59 (30.31)     5:58.03 (30.44)
        6:28.57 (30.54)     6:58.99 (30.42)
        7:29.76 (30.77)     8:00.60 (30.84)
        8:31.49 (30.89)     9:02.45 (30.96)
        9:33.27 (30.82)    10:03.51 (30.24)
  2 Layde, Molly     18 Indian River-FL  18:06.55   10:33.74 QUAL    17  
                 28.23        58.23 (30.00)
        1:29.40 (31.17)     2:00.65 (31.25)
        2:32.40 (31.75)     3:04.23 (31.83)
        3:36.22 (31.99)     4:07.95 (31.73)
        4:39.74 (31.79)     5:11.85 (32.11)
        5:43.41 (31.56)     6:15.76 (32.35)
        6:47.94 (32.18)     7:20.12 (32.18)
        7:52.44 (32.32)     8:24.64 (32.20)
        8:57.24 (32.60)     9:29.42 (32.18)
       10:01.83 (32.41)    10:33.74 (31.91)
  3 Van Der Westhui  19 Indian River-FL  17:24.65   10:42.76 QUAL    16  
                 28.27        58.49 (30.22)
        1:29.38 (30.89)     2:00.73 (31.35)
        2:32.48 (31.75)     3:04.38 (31.90)
        3:36.49 (32.11)     4:08.88 (32.39)
        4:41.34 (32.46)     5:14.34 (33.00)
        5:47.22 (32.88)     6:20.39 (33.17)
        6:53.36 (32.97)     7:26.13 (32.77)
        7:59.21 (33.08)     8:32.18 (32.97)
        9:05.14 (32.96)     9:38.13 (32.99)
       10:10.90 (32.77)    10:42.76 (31.86)
  4 Herndon, Britta     SGSC-GA          18:16.48   10:51.63 QUAL    15  
                 28.97      1:00.17 (31.20)
        1:32.25 (32.08)     2:05.00 (32.75)
        2:37.79 (32.79)     3:10.76 (32.97)
        3:43.70 (32.94)     4:16.79 (33.09)
        4:49.94 (33.15)     5:22.81 (32.87)
        5:55.80 (32.99)     6:28.92 (33.12)
        7:01.96 (33.04)     7:34.90 (32.94)
        8:08.09 (33.19)     8:41.23 (33.14)
        9:14.32 (33.09)     9:47.41 (33.09)
       10:20.10 (32.69)    10:51.63 (31.53)
  5 Hall, Casey         SGSC-GA          18:30.71   11:00.47 QUAL    14  
                 29.03      1:00.52 (31.49)
        1:32.99 (32.47)     2:06.02 (33.03)
        2:39.32 (33.30)     3:12.63 (33.31)
        3:46.14 (33.51)     4:19.50 (33.36)
        4:52.97 (33.47)     5:27.15 (34.18)
        6:00.56 (33.41)     6:34.35 (33.79)
        7:07.88 (33.53)     7:41.18 (33.30)
        8:14.77 (33.59)     8:48.37 (33.60)
        9:21.96 (33.59)     9:55.57 (33.61)
       10:28.65 (33.08)    11:00.47 (31.82)
  6 VanDermeer, Ash  19 MCC              19:36.26   11:06.94 QUAL    13  
                 28.28      1:00.19 (31.91)
        1:33.01 (32.82)     2:06.58 (33.57)
        2:40.23 (33.65)     3:14.33 (34.10)
        3:48.23 (33.90)     4:22.09 (33.86)
        4:56.05 (33.96)     5:29.53 (33.48)
        6:03.04 (33.51)     6:37.22 (34.18)
        7:11.19 (33.97)     7:44.89 (33.70)
        8:19.17 (34.28)     8:53.21 (34.04)
        9:26.40 (33.19)    10:00.44 (34.04)
       10:33.85 (33.41)    11:06.94 (33.09)
  7 Chalifoux, Kenz  18 Lincoln-IL       19:29.71   11:22.84 QUAL    12  
                 29.82      1:02.10 (32.28)
        1:35.47 (33.37)     2:09.40 (33.93)
        2:42.98 (33.58)     3:17.12 (34.14)
        3:51.20 (34.08)     4:25.83 (34.63)
        5:00.21 (34.38)     5:34.57 (34.36)
        6:09.41 (34.84)     6:44.23 (34.82)
        7:19.34 (35.11)     7:54.34 (35.00)
        8:29.32 (34.98)     9:04.51 (35.19)
        9:39.63 (35.12)    10:14.61 (34.98)
       10:49.07 (34.46)    11:22.84 (33.77)
  8 Falk, Mya        19 Swocc-OR         19:35.67   11:24.63 QUAL    11  
                 30.32      1:04.44 (34.12)
        1:38.99 (34.55)     2:13.97 (34.98)
        2:48.85 (34.88)     3:23.27 (34.42)
        3:58.19 (34.92)     4:32.83 (34.64)
        5:07.25 (34.42)     5:41.63 (34.38)
        6:16.33 (34.70)     6:50.86 (34.53)
        7:25.49 (34.63)     8:00.31 (34.82)
        8:35.00 (34.69)     9:10.11 (35.11)
        9:45.09 (34.98)    10:19.41 (34.32)
       10:53.10 (33.69)    11:24.63 (31.53)
  9 Nordquist, Grac  20 Iowa Central-IA  19:35.85   11:26.16 QUAL     9  
                 30.43      1:03.41 (32.98)
        1:37.67 (34.26)     2:11.71 (34.04)
        2:46.49 (34.78)     3:20.85 (34.36)
        3:55.52 (34.67)     4:30.20 (34.68)
        5:04.84 (34.64)     5:39.93 (35.09)
        6:14.97 (35.04)     6:49.71 (34.74)
        7:24.50 (34.79)     7:59.65 (35.15)
        8:34.59 (34.94)     9:09.81 (35.22)
        9:44.53 (34.72)    10:19.26 (34.73)
       10:53.75 (34.49)    11:26.16 (32.41)
 10 King, Leah          FIT-MR           20:38.64   12:00.47 QUAL     7  
                 31.64      1:07.06 (35.42)
        1:43.23 (36.17)     2:19.63 (36.40)
        2:56.44 (36.81)     3:33.03 (36.59)
        4:09.28 (36.25)     4:45.46 (36.18)
        5:21.81 (36.35)     5:58.45 (36.64)
        6:34.75 (36.30)     7:10.79 (36.04)
        7:47.40 (36.61)     8:23.66 (36.26)
        8:59.80 (36.14)     9:36.26 (36.46)
       10:12.56 (36.30)    10:49.26 (36.70)
       11:25.38 (36.12)    12:00.47 (35.09)
 11 Huestis, Maddie  19 Swocc-OR         20:51.99   12:03.34 QUAL     6  
                 31.86      1:07.06 (35.20)
        1:43.24 (36.18)     2:19.33 (36.09)
        2:55.51 (36.18)     3:31.66 (36.15)
        4:08.21 (36.55)     4:44.61 (36.40)
        5:20.82 (36.21)     5:57.21 (36.39)
        6:33.77 (36.56)     7:10.63 (36.86)
        7:47.28 (36.65)     8:23.56 (36.28)
        9:00.57 (37.01)     9:37.30 (36.73)
       10:14.64 (37.34)    10:51.87 (37.23)
       11:28.84 (36.97)    12:03.34 (34.50)
 12 Landis, Alexa       FIT-MR           21:36.34   12:07.89 QUAL     5  
                 34.43      1:10.22 (35.79)
        1:47.01 (36.79)     2:23.61 (36.60)
        3:00.09 (36.48)     3:36.84 (36.75)
        4:13.51 (36.67)     4:50.48 (36.97)
        5:27.30 (36.82)     6:04.02 (36.72)
        6:40.40 (36.38)     7:16.57 (36.17)
        7:53.21 (36.64)     8:29.65 (36.44)
        9:05.94 (36.29)     9:42.88 (36.94)
       10:19.16 (36.28)    10:55.44 (36.28)
       11:32.26 (36.82)    12:07.89 (35.63)
 13 Adams, Jo        19 Swocc-OR         21:02.77   12:10.81 QUAL     4  
                 30.96      1:06.28 (35.32)
        1:42.94 (36.66)     2:19.56 (36.62)
        2:56.26 (36.70)     3:33.11 (36.85)
        4:09.92 (36.81)     4:46.76 (36.84)
        5:24.12 (37.36)     6:01.94 (37.82)
        6:39.17 (37.23)     7:16.40 (37.23)
        7:53.81 (37.41)     8:31.01 (37.20)
        9:07.45 (36.44)     9:44.73 (37.28)
       10:21.42 (36.69)    10:58.55 (37.13)
       11:35.55 (37.00)    12:10.81 (35.26)
 14 Miglino, Julia      FIT-MR           21:58.34   12:14.48 QUAL     3  
                 32.29      1:08.06 (35.77)
        1:44.39 (36.33)     2:20.83 (36.44)
        2:57.14 (36.31)     3:33.54 (36.40)
        4:10.60 (37.06)     4:48.32 (37.72)
        5:25.52 (37.20)     6:03.68 (38.16)
        6:40.99 (37.31)     7:17.90 (36.91)
        7:55.46 (37.56)     8:33.22 (37.76)
        9:10.83 (37.61)     9:47.90 (37.07)
       10:24.87 (36.97)    11:02.76 (37.89)
       11:39.42 (36.66)    12:14.48 (35.06)
 15 Toussaint, Andr  20 MCC              21:47.76   12:20.84 QUAL     2  
                 32.75      1:08.17 (35.42)
        1:44.84 (36.67)     2:21.79 (36.95)
        2:59.66 (37.87)     3:37.43 (37.77)
        4:15.78 (38.35)     4:53.54 (37.76)
        5:31.27 (37.73)     6:09.17 (37.90)
        6:46.21 (37.04)     7:23.66 (37.45)
        8:01.30 (37.64)     8:38.75 (37.45)
        9:16.25 (37.50)     9:53.55 (37.30)
       10:31.32 (37.77)    11:08.93 (37.61)
       11:45.83 (36.90)    12:20.84 (35.01)
 16 Williams, Sydne  18 Barton Cougars-Z 21:14.31   12:22.32 QUAL     1  
                 31.94      1:06.75 (34.81)
        1:42.18 (35.43)     2:18.47 (36.29)
        2:55.51 (37.04)     3:31.81 (36.30)
        4:08.78 (36.97)     4:46.19 (37.41)
        5:24.33 (38.14)     6:01.97 (37.64)
        6:40.61 (38.64)     7:18.87 (38.26)
        7:57.06 (38.19)     8:35.68 (38.62)
        9:13.72 (38.04)     9:52.27 (38.55)
       10:30.36 (38.09)    11:07.82 (37.46)
       11:45.19 (37.37)    12:22.32 (37.13)

Men’s 1000 Free

Indian River went 1-2 in the men’s 100 free as Ryan Pilkington won in 9:32.17, followed by teammate Nikola Milosavljevic (9:33.55).

SWOCC’s Collin McGuire was third (9:36.47).

 Event 4  Men 1000 Yard Freestyle
=========================================================================
 NJCAA Record: * 9:14.36  3/2/2016  Jason Van Der Touw, Indian River
                22:26.99  QUAL Qualifying Standards
    Name            Age School               Seed     Finals       Points 
=========================================================================
  1 Pilkington, Tig  18 Indian River-FL  16:58.34    9:32.17 QUAL    20  
                 24.81        52.06 (27.25)
        1:19.66 (27.60)     1:47.70 (28.04)
        2:15.96 (28.26)     2:44.15 (28.19)
        3:12.40 (28.25)     3:40.89 (28.49)
        4:09.60 (28.71)     4:39.14 (29.54)
        5:08.05 (28.91)     5:37.20 (29.15)
        6:06.30 (29.10)     6:35.72 (29.42)
        7:05.51 (29.79)     7:35.29 (29.78)
        8:04.98 (29.69)     8:34.81 (29.83)
        9:04.11 (29.30)     9:32.17 (28.06)
  2 Milosavljevic,   19 Indian River-FL  15:57.96    9:33.55 QUAL    17  
                 25.38        53.10 (27.72)
        1:21.40 (28.30)     1:50.04 (28.64)
        2:18.78 (28.74)     2:47.80 (29.02)
        3:16.74 (28.94)     3:45.78 (29.04)
        4:14.64 (28.86)     4:43.72 (29.08)
        5:12.98 (29.26)     5:41.95 (28.97)
        6:11.00 (29.05)     6:40.06 (29.06)
        7:09.48 (29.42)     7:38.92 (29.44)
        8:07.93 (29.01)     8:37.18 (29.25)
        9:06.09 (28.91)     9:33.55 (27.46)
  3 McGuire, Collin  19 Swocc-OR         16:48.53    9:36.47 QUAL    16  
                 26.18        54.42 (28.24)
        1:22.98 (28.56)     1:52.09 (29.11)
        2:21.35 (29.26)     2:50.26 (28.91)
        3:19.16 (28.90)     3:48.67 (29.51)
        4:17.57 (28.90)     4:47.01 (29.44)
        5:16.36 (29.35)     5:45.17 (28.81)
        6:14.52 (29.35)     6:43.57 (29.05)
        7:12.59 (29.02)     7:41.69 (29.10)
        8:10.85 (29.16)     8:39.92 (29.07)
        9:08.95 (29.03)     9:36.47 (27.52)
  4 Lynch, Conor     19 Indian River-FL  16:58.29    9:37.14 QUAL    15  
                 25.22        52.67 (27.45)
        1:21.47 (28.80)     1:50.37 (28.90)
        2:19.35 (28.98)     2:48.23 (28.88)
        3:17.31 (29.08)     3:46.60 (29.29)
        4:15.63 (29.03)     4:44.69 (29.06)
        5:14.07 (29.38)     5:43.41 (29.34)
        6:13.04 (29.63)     6:42.37 (29.33)
        7:11.91 (29.54)     7:41.47 (29.56)
        8:11.19 (29.72)     8:40.91 (29.72)
        9:10.12 (29.21)     9:37.14 (27.02)
  5 Shimon, Karter      Iowa Central-IA  17:24.38   10:13.52 QUAL    14  
                 26.42        55.79 (29.37)
        1:25.84 (30.05)     1:57.04 (31.20)
        2:27.74 (30.70)     2:58.61 (30.87)
        3:29.59 (30.98)     4:00.90 (31.31)
        4:32.38 (31.48)     5:03.72 (31.34)
        5:35.51 (31.79)     6:06.78 (31.27)
        6:38.14 (31.36)     7:09.51 (31.37)
        7:40.68 (31.17)     8:11.52 (30.84)
        8:43.16 (31.64)     9:13.93 (30.77)
        9:44.72 (30.79)    10:13.52 (28.80)
  6 Singleton, Jaco  19 Indian River-FL  17:46.27   10:14.18 QUAL    13  
                 26.79        56.40 (29.61)
        1:26.42 (30.02)     1:56.87 (30.45)
        2:27.64 (30.77)     2:59.03 (31.39)
        3:30.11 (31.08)     4:01.66 (31.55)
        4:33.16 (31.50)     5:03.59 (30.43)
        5:34.99 (31.40)     6:06.78 (31.79)
        6:38.81 (32.03)     7:10.35 (31.54)
        7:41.73 (31.38)     8:12.79 (31.06)
        8:43.42 (30.63)     9:14.72 (31.30)
        9:45.61 (30.89)    10:14.18 (28.57)
  7 Wagner, Cameron  19 MCC              18:33.60   10:15.82 QUAL    12  
                 27.31        57.35 (30.04)
        1:27.94 (30.59)     1:59.21 (31.27)
        2:30.52 (31.31)     3:02.06 (31.54)
        3:33.50 (31.44)     4:05.01 (31.51)
        4:36.33 (31.32)     5:07.85 (31.52)
        5:39.47 (31.62)     6:10.93 (31.46)
        6:42.47 (31.54)     7:13.38 (30.91)
        7:43.96 (30.58)     8:14.83 (30.87)
        8:45.47 (30.64)     9:15.89 (30.42)
        9:46.40 (30.51)    10:15.82 (29.42)
  8 Langerman, Matt     Genesee          18:02.32   10:22.18 QUAL    11  
                 27.42        57.22 (29.80)
        1:27.92 (30.70)     1:59.11 (31.19)
        2:30.20 (31.09)     3:01.41 (31.21)
        3:32.72 (31.31)     4:03.97 (31.25)
        4:35.75 (31.78)     5:07.63 (31.88)
        5:39.22 (31.59)     6:10.90 (31.68)
        6:42.37 (31.47)     7:14.24 (31.87)
        7:46.01 (31.77)     8:17.92 (31.91)
        8:49.11 (31.19)     9:20.75 (31.64)
        9:52.21 (31.46)    10:22.18 (29.97)
  9 Johnson, Daniel     SGSC-GA          17:04.40   10:23.60 QUAL     9  
                 26.06        54.98 (28.92)
        1:24.50 (29.52)     1:54.79 (30.29)
        2:25.83 (31.04)     2:57.04 (31.21)
        3:28.43 (31.39)     4:00.18 (31.75)
        4:32.23 (32.05)     5:04.14 (31.91)
        5:36.19 (32.05)     6:08.37 (32.18)
        6:40.40 (32.03)     7:12.38 (31.98)
        7:44.30 (31.92)     8:16.20 (31.90)
        8:48.03 (31.83)     9:20.19 (32.16)
        9:52.13 (31.94)    10:23.60 (31.47)
 10 Woith, Andrew       SGSC-GA          17:21.82   10:24.93 QUAL     7  
                 25.09        52.76 (27.67)
        1:21.51 (28.75)     1:50.62 (29.11)
        2:20.66 (30.04)     2:51.34 (30.68)
        3:22.30 (30.96)     3:53.58 (31.28)
        4:25.38 (31.80)     4:57.27 (31.89)
        5:29.68 (32.41)     6:02.48 (32.80)
        6:35.76 (33.28)     7:09.10 (33.34)
        7:42.43 (33.33)     8:16.26 (33.83)
        8:49.50 (33.24)     9:22.36 (32.86)
        9:54.81 (32.45)    10:24.93 (30.12)
 11 Dominovic, Mark  20 Lincoln-IL       17:49.58   10:30.84 QUAL     6  
                 25.87        55.29 (29.42)
        1:25.88 (30.59)     1:57.01 (31.13)
        2:28.64 (31.63)     3:00.37 (31.73)
        3:32.25 (31.88)     4:04.28 (32.03)
        4:35.86 (31.58)     5:08.08 (32.22)
        5:39.81 (31.73)     6:11.96 (32.15)
        6:44.64 (32.68)     7:16.95 (32.31)
        7:49.87 (32.92)     8:22.72 (32.85)
        8:55.99 (33.27)     9:28.15 (32.16)
       10:00.42 (32.27)    10:30.84 (30.42)
 12 Marsh, Patrick   20 MCC              18:34.75   10:31.14 QUAL     5  
                 26.30        56.69 (30.39)
        1:27.94 (31.25)     1:59.45 (31.51)
        2:30.95 (31.50)     3:02.72 (31.77)
        3:34.59 (31.87)     4:06.28 (31.69)
        4:38.73 (32.45)     5:10.48 (31.75)
        5:42.64 (32.16)     6:15.08 (32.44)
        6:47.82 (32.74)     7:20.46 (32.64)
        7:53.07 (32.61)     8:25.27 (32.20)
        8:57.22 (31.95)     9:29.21 (31.99)
       10:01.59 (32.38)    10:31.14 (29.55)
 13 Smith, Steven       SGSC-GA          18:14.24   10:35.75 QUAL     4  
                 26.66        56.78 (30.12)
        1:28.09 (31.31)     1:59.48 (31.39)
        2:30.95 (31.47)     3:03.26 (32.31)
        3:35.80 (32.54)     4:08.55 (32.75)
        4:41.16 (32.61)     5:13.79 (32.63)
        5:46.31 (32.52)     6:18.61 (32.30)
        6:51.34 (32.73)     7:24.01 (32.67)
        7:56.87 (32.86)     8:29.59 (32.72)
        9:01.93 (32.34)     9:34.22 (32.29)
       10:06.11 (31.89)    10:35.75 (29.64)
 14 Stolberg, Logan  19 MCC              19:06.94   10:36.12 QUAL     3  
                 27.89        58.76 (30.87)
        1:30.84 (32.08)     2:02.82 (31.98)
        2:35.15 (32.33)     3:07.84 (32.69)
        3:39.95 (32.11)     4:12.88 (32.93)
        4:45.24 (32.36)     5:17.50 (32.26)
        5:50.08 (32.58)     6:22.45 (32.37)
        6:54.88 (32.43)     7:27.14 (32.26)
        7:59.30 (32.16)     8:31.92 (32.62)
        9:03.75 (31.83)     9:35.37 (31.62)
       10:06.58 (31.21)    10:36.12 (29.54)
 15 Sunberg, Joshua     Iowa Central-IA  19:09.61   10:46.51 QUAL     2  
                 26.86        57.62 (30.76)
        1:29.07 (31.45)     2:00.86 (31.79)
        2:32.56 (31.70)     3:04.35 (31.79)
        3:36.25 (31.90)     4:08.32 (32.07)
        4:40.30 (31.98)     5:13.14 (32.84)
        5:47.40 (34.26)     6:20.99 (33.59)
        6:54.92 (33.93)     7:28.59 (33.67)
        8:01.82 (33.23)     8:35.56 (33.74)
        9:08.74 (33.18)     9:41.65 (32.91)
       10:14.69 (33.04)    10:46.51 (31.82)
 16 Brown, Brandon      Genesee          19:22.99   10:47.50 QUAL     1  
                 26.52        56.43 (29.91)
        1:28.25 (31.82)     2:00.76 (32.51)
        2:33.67 (32.91)     3:06.81 (33.14)
        3:39.37 (32.56)     4:12.03 (32.66)
        4:44.94 (32.91)     5:17.93 (32.99)
        5:50.86 (32.93)     6:23.72 (32.86)
        6:57.09 (33.37)     7:30.47 (33.38)
        8:03.98 (33.51)     8:37.16 (33.18)
        9:10.82 (33.66)     9:44.11 (33.29)
       10:16.88 (32.77)    10:47.50 (30.62)

Women’s 200 IM

Indian River went 1-2 in the 200 IM as Sophia Diagne won in 2:03.17, followed by teammate Malin Wallen (2:04.39).

Iowa Lakes’ Monique Dias was third (2:13.40), followed by SGSC’s Jessica Dunton (2:15.87).

Event 5  Women 200 Yard IM
=========================================================================
 NJCAA Record: * 2:01.05  3/7/2014  Barbara Caraballo, Indian River
                 3:00.09  QUAL Qualifying Standards
    Name            Age School            Prelims     Finals       Points 
=========================================================================
                            === A - Final ===                            
 
  1 Diagne, Sophia   19 Indian River-FL   2:11.12    2:03.17 QUAL    20  
                 25.49        56.46 (30.97)
        1:33.09 (36.63)     2:03.17 (30.08)
  2 Wallen, Malin    20 Indian River-FL   2:09.33    2:04.39 QUAL    17  
                 27.92        59.13 (31.21)
        1:35.73 (36.60)     2:04.39 (28.66)
  3 Dias, Monique       Iowa Lakes-IA     2:17.13    2:13.40 QUAL    16  
                 29.04      1:04.07 (35.03)
        1:42.35 (38.28)     2:13.40 (31.05)
  4 Dunton, Jessica     SGSC-GA           2:15.29    2:15.87 QUAL    15  
                 29.47      1:03.81 (34.34)
        1:43.53 (39.72)     2:15.87 (32.34)
  5 Engler, Piper    18 Swocc-OR          2:15.68    2:17.16 QUAL    14  
                 28.50      1:02.39 (33.89)
        1:44.42 (42.03)     2:17.16 (32.74)
  6 Robinson, Jessi  19 Swocc-OR          2:20.03    2:17.31 QUAL    13  
                 29.40      1:03.17 (33.77)
        1:45.17 (42.00)     2:17.31 (32.14)
  7 Aldridge, Abiga     SGSC-GA           2:22.18    2:18.07 QUAL    12  
                 28.54      1:04.21 (35.67)
        1:45.31 (41.10)     2:18.07 (32.76)
  8 Shiozawa, Nanak     Genesee           2:19.78    2:19.04 QUAL    11  
                 28.44      1:04.01 (35.57)
        1:45.82 (41.81)     2:19.04 (33.22)
 
                            === B - Final ===                            
 
  9 O'Connell, Magg     FIT-MR            2:24.95    2:21.96 QUAL     9  
                 30.69      1:05.08 (34.39)
        1:48.74 (43.66)     2:21.96 (33.22)
 10 Singleton, Rach  19 Indian River-FL   2:25.55    2:24.58 QUAL     7  
                 33.19      1:09.97 (36.78)
        1:51.49 (41.52)     2:24.58 (33.09)
 11 Henderson, Mira     SGSC-GA           2:25.49    2:24.64 QUAL     6  
                 30.19      1:07.94 (37.75)
        1:51.14 (43.20)     2:24.64 (33.50)
 12 Fotos, Cassandr     FIT-MR            2:37.91    2:34.89 QUAL     5  
                 32.25      1:10.38 (38.13)
        1:59.80 (49.42)     2:34.89 (35.09)
 13 Gomez, Tammy        FIT-MR            2:41.28    2:37.07 QUAL     4  
                 35.84      1:13.89 (38.05)
        2:02.84 (48.95)     2:37.07 (34.23)
 14 Willard, Gabrie  18 MCC               2:44.75    2:40.28 QUAL     3  
                 30.98      1:13.28 (42.30)
        2:05.27 (51.99)     2:40.28 (35.01)
 15 Schneggenburger     JCC-AM            2:44.21    2:42.32 QUAL     2  
                 34.28      1:16.23 (41.95)
        2:03.16 (46.93)     2:42.32 (39.16)

Men’s 200 IM

Indian River scored four in the top five in the men’s 200 IM.

Kevin Bargate won the event in 1:49.83, followed by Iowa Lakes’s Hylt Collinson (1:50.35).

Indian River had the next three spots with Gabriele Sasia (1:50.39), Tucker Adams (1:54.78) and Christian Nishimura (1:54.81).

Event 6  Men 200 Yard IM
=========================================================================
 NJCAA Record: * 1:47.68  1998      Marcin Malinski, Indian River
                 2:22.09  QUAL Qualifying Standards
    Name            Age School            Prelims     Finals       Points 
=========================================================================
                            === A - Final ===                            
 
  1 Bargate, Kevin   19 Indian River-FL   1:53.51    1:49.83 QUAL    20  
                 23.63        52.03 (28.40)
        1:25.04 (33.01)     1:49.83 (24.79)
  2 Collinson, Hylt     Iowa Lakes-IA     1:54.41    1:50.35 QUAL    17  
                 23.72        52.44 (28.72)
        1:23.61 (31.17)     1:50.35 (26.74)
  3 Sasia, Gabriele  20 Indian River-FL   1:51.69    1:50.39 QUAL    16  
                 23.54        51.20 (27.66)
        1:23.95 (32.75)     1:50.39 (26.44)
  4 Adams, Tucker    19 Indian River-FL   1:56.07    1:54.78 QUAL    15  
                 24.41        54.93 (30.52)
        1:27.70 (32.77)     1:54.78 (27.08)
  5 Nishimura, Chri  19 Indian River-FL   1:56.77    1:54.81 QUAL    14  
                 25.00        55.09 (30.09)
        1:27.61 (32.52)     1:54.81 (27.20)
  6 Neinas, Macoy    19 Lincoln-IL        1:56.14    1:55.77 QUAL    13  
                 24.70        53.87 (29.17)
        1:28.25 (34.38)     1:55.77 (27.52)
  7 Brown, Andrew       SGSC-GA           1:57.79    1:56.68 QUAL    12  
                 25.50        55.63 (30.13)
        1:28.16 (32.53)     1:56.68 (28.52)
  8 Metzger, Benjam  22 MCC               1:58.79    1:58.62 QUAL    11  
                 24.34        55.65 (31.31)
        1:30.16 (34.51)     1:58.62 (28.46)
 
                            === B - Final ===                            
 
  9 Bopp, Orion         SGSC-GA           1:59.55    1:56.75 QUAL     9  
                 25.76        55.57 (29.81)
        1:28.71 (33.14)     1:56.75 (28.04)
 10 Martinez, Ferra     Genesee           1:59.44    1:56.90 QUAL     7  
                 25.61        55.34 (29.73)
        1:28.70 (33.36)     1:56.90 (28.20)
 11 Burr, Noah       19 MCC               2:06.68    2:01.99 QUAL     6  
                 26.83        57.33 (30.50)
        1:32.40 (35.07)     2:01.99 (29.59)
 12 Sanders, Gregor  19 MCC               2:04.71    2:02.20 QUAL     5  
                 26.77        59.45 (32.68)
        1:33.71 (34.26)     2:02.20 (28.49)
 13 Zifra, Brad      19 Erie-NI           2:03.35    2:02.35 QUAL     4  
                 26.09        58.13 (32.04)
        1:33.68 (35.55)     2:02.35 (28.67)
 14 Fujii, Shin      22 Swocc-OR          2:04.97    2:02.91 QUAL     3  
                 26.42        57.80 (31.38)
        1:33.59 (35.79)     2:02.91 (29.32)
 15 Richardson, Nat     Genesee           2:03.74    2:03.95 QUAL     2  
                 26.35        57.10 (30.75)
        1:35.58 (38.48)     2:03.95 (28.37)
 16 Thompson, Micha     SGSC-GA           2:06.40    2:08.31 QUAL     1  
                 26.15        59.82 (33.67)
        1:38.05 (38.23)     2:08.31 (30.26)

Women’s 50 Free

Indian River took the top five spots in the women’s 50 free, continuing their dominating start.

Camryn Wheals won the title in 23.75, followed by teammate’s Courtney Stewart (23.81), Courtney Perrett (23.83), Elizabeth Watts (24.16) and Elianna Kennon (24.29).

 

Event 7  Women 50 Yard Freestyle
=========================================================================
 NJCAA Record: * 22.47  3/3/2016  Tayla Lovemore, Indian River
                 30.29  QUAL Qualifying Standards
    Name            Age School            Prelims     Finals       Points 
=========================================================================
                            === A - Final ===                            
 
  1 Wheals, Camryn   20 Indian River-FL     23.93      23.75 QUAL    20  
  2 Stewart, Courtn  20 Indian River-FL     23.79      23.81 QUAL    17  
  3 Perrett, Courtn  20 Indian River-FL     23.89      23.83 QUAL    16  
  4 Watts, Elizabet  18 Indian River-FL     24.36      24.16 QUAL    15  
  5 Kennon, Elianna  19 Indian River-FL     24.09      24.29 QUAL    14  
  6 Alonso Rivas, S     Iowa Central-IA     24.41      24.51 QUAL    13  
  7 Shenal, Alicia   19 MCC                 24.62      24.78 QUAL    12  
  8 Smith, Tabby     20 Erie-NI             24.65      24.88 QUAL    11  
 
                            === B - Final ===                            
 
  9 Burner, Jana     20 Iowa Central-IA     24.84      24.77 QUAL     9  
 10 Green, Kenzy     18 Indian River-FL     24.79      24.79 QUAL     7  
 11 Graham, Jessily     SGSC-GA             24.91      24.88 QUAL     6  
 12 Contich, Jillia  19 Indian River-FL     24.83      24.98 QUAL     5  
 13 Smyth, Reagan    21 Barton Cougars-Z    25.61      25.34 QUAL     4  
 14 Misech, UB       20 Lincoln-IL          25.79      25.45 QUAL     3  
 15 Hoyer, Khalani   20 Swocc-OR            25.78      25.51 QUAL     2  
 16 Sapp, Courtney   19 Indian River-FL     25.62      25.71 QUAL     1  

Men’s 50 Free

Ryen Van Wyk of Indian River won the men’s 50 free as Indian River completed the sprinting sweep in 20.36. .

Teammate Guillaume Bolivard was second (20.51) and Luka Tomic was third (20.65).

MCC’s Gabriel Knaut was fourth (20.88).

 

Event 8  Men 50 Yard Freestyle
=========================================================================
 NJCAA Record: * 19.06  3/8/2012  Bradley Tandy, Indian River
                 26.99  QUAL Qualifying Standards
    Name            Age School            Prelims     Finals       Points 
=========================================================================
                            === A - Final ===                            
 
  1 Van Wyk, Ryen    19 Indian River-FL     20.40      20.36 QUAL    20  
  2 Bolivard, Guill  20 Indian River-FL     20.35      20.51 QUAL    17  
  3 Tomic, Luka      19 Indian River-FL     21.21      20.65 QUAL    16  
  4 Knaut, Gabriel   19 MCC                 20.91      20.88 QUAL    15  
  5 Elz, Zac            SGSC-GA             21.29      21.18 QUAL    14  
  6 Ingram, Jared    19 Indian River-FL     21.37      21.25 QUAL    13  
  7 Wilson, Keagan   19 Barton Cougars-Z    21.33      21.62 QUAL    12  
  8 Dean, Caleb      19 Swocc-OR            21.70      21.73 QUAL    11  
 
                            === B - Final ===                            
 
  9 Jorgensen, Lass     Iowa Central-IA     21.73      21.46 QUAL     9  
 10 Spitz, William   20 Barton Cougars-Z    21.93      21.63 QUAL     7  
 11 Veit, Eric       19 Indian River-FL     21.71      21.68 QUAL     6  
 12 Lobrutto, Derek  20 Indian River-FL     22.19      21.69 QUAL     5  
 13 Bloom, Jackson      SGSC-GA             21.94      22.19 QUAL     3.5
 13 Eyre, Kalen      18 Lincoln-IL          22.15      22.19 QUAL     3.5
 15 Pilat, Jonathan  19 Erie-NI             22.41      22.67 QUAL     2  
 16 Parks, Alexande  19 MCC                 22.95      22.94 QUAL     1  


Women's 1-meter Diving

Indian River went 1-2 in diving, too, as Chastity Haxton (386.00) and Coyunna Jones (372.75) topped the field.

Event 9  Women 1 mtr Diving
=========================================================================
 NJCAA Record: * 497.10  2008      Kayla Purkiser, Indian River
    Name            Age School            Prelims     Finals       Points 
=========================================================================
                             === Finals ===                              
 
  1 Haxton, Chastit  19 Indian River-FL    366.95     386.00         20  
  2 Jones, Coyunna   18 Indian River-FL    389.50     372.75         17  
  3 Cure, Nichole    20 Lincoln-IL         335.15     363.35         16  
  4 Christenson, Ma  19 Lincoln-IL         333.45     348.30         15  
  5 Roblee, Haley    19 Erie-NI            314.95     315.90         14  
  6 Kuzminski, Chri     JCC-AM             298.15     306.35         13  
  7 Zmuda, Stephani  18 Erie-NI            254.00     258.20         12  
  8 Boone, Morgan       HCCC-US            239.40     233.85         11  



Women's 200 Medley Relay

Indian River won the women's 200 medley relay by eight seconds as Stewart, Perrett, Diagne and Wallen dominated in 1:44.18. 

 Event 11  Women 200 Yard Medley Relay
==================================================================================
 NJCAA Record: * 1:41.18  3/2/2016  Indian River State College
                          T Lovemore, C Loh, Y Ware, O McReed
                 2:19.09  QUAL Qualifying Standards
    School                           Seed     Finals       Points 
==================================================================================
  1 Indian River-FL  'A'          1:44.09    1:44.18 QUAL    40  
     1) Stewart, Courtney 20          2) Perrett, Courtney 20         
     3) Diagne, Sophia 19             4) Wallen, Malin 20             
                 26.75        55.77 (29.02)
        1:20.53 (24.76)     1:44.18 (23.65)
  2 Swocc-OR  'A'                 1:56.09    1:52.42 QUAL    34  
     1) Engler, Piper 18              2) Krahn, Rena 19               
     3) Robinson, Jessica 19          4) Hoyer, Khalani 20            
                 26.87        59.64 (32.77)
        1:26.94 (27.30)     1:52.42 (25.48)
  3 Iowa Central-IA  'A'          1:54.04    1:52.59 QUAL    32  
     1) DuBois, Jordyn 19             2) Alonso Rivas, Sandra         
     3) Nordquist, Grace 20           4) Burner, Jana 20              
                 29.72      1:00.58 (30.86)
        1:28.48 (27.90)     1:52.59 (24.11)
  4 SGSC-GA  'A'                  1:55.53    1:52.93 QUAL    30  
     1) Hall, Casey                   2) Graham, Jessilyn             
     3) Dunton, Jessica               4) Smith, Delaney               
                 29.19      1:00.58 (31.39)
        1:28.60 (28.02)     1:52.93 (24.33)
  5 Lincoln-IL  'A'               1:57.69    1:55.33 QUAL    28  
     1) Furgeson, Colleen 19          2) Kindhart, Miranda            
     3) Misech, UB 20                 4) Chalifoux, Kenzie 18         
                 28.08      1:00.85 (32.77)
        1:28.42 (27.57)     1:55.33 (26.91)
  6 Iowa Lakes-IA  'A'            1:56.46    1:56.17 QUAL    26  
     1) Dias, Monique                 2) Neves, Brenda                
     3) Asuncion, Shayna              4) Reis, Gabriela               
                 30.19      1:02.34 (32.15)
        1:30.06 (27.72)     1:56.17 (26.11)
  7 Erie-NI  'A'                  2:04.06    1:58.76 QUAL    24  
     1) Slimak, Alexis 20             2) DeBiase, Allie 20            
     3) Ettinger, Abbie 18            4) Smith, Tabby 20              
                 32.53        49.03 (16.50)
        1:10.70 (21.67)     1:58.76 (48.06)
  8 MCC  'A'                      2:03.27    1:59.17 QUAL    22  
     1) DeClerck, Emily 18            2) VanDermeer, Ashley 19        
     3) Toussaint, Andrea 20          4) Shenal, Alicia 19            
                 29.38      1:04.11 (34.73)
        1:34.26 (30.15)     1:59.17 (24.91)

Men's 200 Medley relay

Indian River won the men's 200 medley by five seconds with Van Leeuwen, Veit, Van Wyk and Bolivard finishing in 1:30.32.
Event 12  Men 200 Yard Medley Relay
==================================================================================
 NJCAA Record: * 1:26.65  3/9/2012  Indian River State College
                          L. Mosley, R. Hildebrand, B. Tandy, C. Weir
                 2:07.49  QUAL Qualifying Standards
    School                           Seed     Finals       Points 
==================================================================================
  1 Indian River-FL  'A'          1:29.62    1:30.32 QUAL    40  
     1) Van Leeuwen, Ruben 20         2) Veit, Eric 19                
     3) Van Wyk, Ryen 19              4) Bolivard, Guillaume 20       
                 22.38        48.31 (25.93)
        1:10.17 (21.86)     1:30.32 (20.15)
  2 SGSC-GA  'A'                  1:36.89    1:35.39 QUAL    34  
     1) Buczkowski, Ryan              2) Brown, Andrew                
     3) Bloom, Jackson                4) Elz, Zac                     
                 25.40        51.56 (26.16)
        1:14.47 (22.91)     1:35.39 (20.92)
  3 MCC  'A'                      1:40.60    1:37.03 QUAL    32  
     1) Burr, Noah 19                 2) Sanders, Gregory 19          
     3) Metzger, Benjamin 22          4) Knaut, Gabriel 19            
                 26.13        53.62 (27.49)
        1:16.47 (22.85)     1:37.03 (20.56)
  4 Barton Cougars-ZZ  'A'        1:41.91    1:37.62 QUAL    30  
     1) Gantenbein, Dawson 20         2) Williams, Sean               
     3) Wilson, Keagan 19             4) Spitz, William 20            
                 25.25        53.05 (27.80)
        1:16.33 (23.28)     1:37.62 (21.29)
  5 Iowa Central-IA  'A'          1:38.83    1:37.83 QUAL    28  
     1) Jorgensen, Lasse              2) Flores Romero, Alfonso       
     3) Emery, Mitch                  4) Hilbrant, Ian 19             
                 25.11        52.95 (27.84)
        1:15.10 (22.15)     1:37.83 (22.73)
  6 Swocc-OR  'A'                 1:40.86    1:38.89 QUAL    26  
     1) Dean, Caleb 19                2) Scaglione, Christian 18      
     3) Williams, Shane 19            4) Kraemer, Timmy 18            
                 25.79        52.80 (27.01)
        1:16.60 (23.80)     1:38.89 (22.29)
  7 Genesee  'A'                  1:44.22    1:40.10 QUAL    24  
     1) Richardson, Nathan            2) Martinez, Ferran             
     3) Mahaney, Ryan                 4) Ferrer, Joan                 
                 25.54        53.97 (28.43)
        1:18.51 (24.54)     1:40.10 (21.59)
  8 Lincoln-IL  'A'               1:39.28    1:40.68 QUAL    22  
     1) Eyre, Kalen 18                2) Johns, Oakley 20             
     3) Neinas, Macoy 19              4) Santiago, Logan 19           
                 25.62        53.03 (27.41)
        1:17.28 (24.25)     1:40.68 (23.40)
2 Comments

2 comments

Author: Daniel D'Addona

avatar
Dan D'Addona is the lead college swim writer for Swimming World. He has covered swimming at all levels since 2003, including the NCAA championships, USA nationals, Duel in the Pool and Olympic trials. He is a native of Ann Arbor, Michigan, and a graduate of Central Michigan University. He currently lives in Holland, Michigan, where he also is the Sports Editor at The Holland Sentinel.

Current Swimming World Issue


Trouble Viewing on Smart Phones, Tablets or iPads? Click Here