Ashley Twichell, Kieran Smith Highlight Open Water Nationals This Weekend (Start Lists)

ashley-twichell
Photo Courtesy: Becca Wyant

The start lists for the Open Water Nationals have been released for this weekend’s meet in Fort Myers, Florida as the two Olympians for 2021 – Ashley Twichell Haley Anderson will lead the women’s field along with Texas commit Erica Sullivan in what will be an intriguing race in both the 10K on Friday and the 5K on Sunday.

The men’s race is led by top seed Brennan Gravley of the University of Florida and 2019 Worlds team member David Heron. Rising star Kieran Smith, who should factor into the pool 200 & 400 freestyle this summer, will also be in attendance.

The Olympic team for open water has already been selected this year, with Anderson and Twichell representing the American women, and Jordan Wilimovsky, who is not in attendance this weekend, representing the men.

Race Schedule

10K National Championships (Open and 20-U Age Group*)

  • Friday, April 16, 2021
    • Women’s Race 8:00 am
    • Men’s Race 10:30 am

5K Junior National Championships (16-U Age Group*)

  • Saturday, April 17, 2021
    • Men’s Race 8:00 am
    • Women’s Race 8:05 am

5K National Championships (Open)

  • Sunday, April 18, 2021
    • Men’s Race 7:30am
    • Women’s Race 7:35am

7.5K Junior National Championships (17-18 Age Group*)

  • Sunday, April 18, 2021
    • Men’s Race 11:00am
    • Women’s Race 11:05am

Meet Info

Women’s 10 & 5K

  1. Twichell, Ashley, TAC Titans, 15:54.19
  2. Sullivan, Erica, Sandpipers Of Nevada, 15:55.25
  3. Anderson, Haley, Mission Viejo Nadadores, 16:04.26
  4. Grimes, Katie, Sandpipers Of Nevada, 16:20.35
  5. Sims, Bella, Sandpipers Of Nevada, 16:21.22
  6. Kuwata, Paige, Sandpipers Of Nevada, 16:28.18
  7. Stoneburg, Blair, Treasure Coast Aquatics, 16:42.09
  8. Arzave, Juli, Tritons Aquatic Club, 16:45.09
  9. Wallace, Maggie, Indiana Swim Club, 16:54.17
  10. Dafoe, Claire, NOVA of Virginia Aquatics, Inc, 16:54.66
  11. McKenna, Mary, Long Island Express, 16:56.65
  12. Auld, Anna, East Coast Aquatic Club, 17:00.81
  13. Sokolow, Mattea, Team Santa Monica, 17:04.09
  14. Fort, Cadence, Gulf Coast Swim Team, 17:19.66
  15. Licht, Abby, University of Pittsburgh, 9:59.43
  16. Peterson, Sanna, NOVA of Virginia Aquatics, Inc, 16:26.95
  17. Tinneny, Jacqueline, University of Pittsburgh, 16:30.96
  18. Rose, Carlie, Blue Dolfins, 16:39.69

Men’s 10K

  1. Gravley, Brennan, University of Florida, 15:19.59
  2. Heron, David, Mission Viejo Nadadores, 15:19.74
  3. Becker, Dylan, Unattached, 15:28.31
  4. Roberts, Will, Unattached, 15:29.75
  5. Puskovitch, Ivan, USC Aquatics, 15:31.28
  6. Smith, T.C., University of Louisville, 15:31.51
  7. Clark, Charlie, Unattached, 15:33.51
  8. Brown, Joshua, Highlander Aquatic Club, 15:36.24
  9. Lamar, Simon, FAST Swim Team, 15:44.02
  10. Forsyth, David, Alamo Area Aquatic Association, 15:47.68
  11. Mullen, William, Nation’s Capital Swim Club, 15:52.84
  12. Barrieault, Brice, Sandpipers Of Nevada, 15:53.99 (10K only)
  13. Miller, Joshua, FAST Swim Team, 15:56.59
  14. Himsieh, Jibran, MARS Swimming, 16:06.20 (10K only)
  15. Smith, Kieran, University of Florida, 9:01.86
  16. Smith, Noah, Gulf Coast Swim Team, 15:03.83
  17. Tepper, Joey, Unattached, 15:19.50 (10K only)
  18. Schonbachler, Ryan, University of Pittsburgh, 15:28.35
  19. Fleig, Isaac, Mission Viejo Nadadores, 15:29.29
  20. Miller, Brandon, North Carolina Aquatic Club, 15:33.61 (10K only)
  21. Oberg, Max, Magnolia Aquatic Club, 15:34.68 (10K only)
  22. Crosby, Silas, Team Greenville, 15:38.72 (5K only)
  23. Gravley, Dylan, Sandpipers Of Nevada, 15:42.48

Women’s Junior 5K

  1. Grimes, Katie, Sandpipers Of Nevada, 16:20.35
  2. Sims, Bella, Sandpipers Of Nevada, 16:21.22
  3. Reyna, Alexa, Westchester Aquatic Club, 16:48.25
  4. McKenna, Mary, Long Island Express, 16:56.65
  5. Weinstein, Claire, Westchester Aquatic Club, 16:59.04
  6. Sokolow, Mattea, Team Santa Monica, 17:04.09
  7. Baron, Miko, Rancho San Dieguito, 17:19.56
  8. Fort, Cadence, Gulf Coast Swim Team, 17:19.66
  9. Li, Dana, Gator Swim Club, 17:37.05
  10. King, Mary Grace, Lake Forest Swim Club, 17:37.22
  11. Miller, Erin, Saint Andrew’s Aquatics, 17:42.19
  12. Lester, Amelia, Rockwall Aquatic Center of Exc, 17:48.06
  13. Lazar, Penny, Greenwich YWCA Dolphins Swm Tm, 17:48.93
  14. Izquierdo, Kai, Unattached, 17:50.00
  15. Furman, Naomi, Radnor Aquatic Club, 17:50.79
  16. Neilly, Hannah, Radnor Aquatic Club, 17:50.79
  17. Buening, Emily, Washington Township Swim Club, 17:50.79
  18. Cortez, Nalanie, Fishers Area Swimming Tigers, 17:50.79
  19. Sweeney, Kait, Westchester Aquatic Club, 10:13.67
  20. Brown, Nora Lee, CSP Tideriders, 10:22.87
  21. Frazier, Caroline, Magnolia Aquatic Club, 10:24.33
  22. Kerr, Jenna, Barrington Swim Club, 10:24.68
  23. Stoneburg, Brynn, Treasure Coast Aquatics, 10:24.92
  24. Koch, Ursula, The Stateline Aquatic Team, 10:24.97
  25. Gualtieri, Lauren, Tampa Bay Aquatic Club, 16:51.56
  26. Hurley, Caitlin, North Baltimore Aquatic Club, 16:55.77
  27. Bognar, Lilla, Team Greenville, 17:02.87
  28. Guglielmello, Emma, Magnolia Aquatic Club, 17:03.73
  29. Watts, Courtney, Unattached, 17:04.87
  30. Stern, Alexandra, Indian River Aquatics, 17:07.98
  31. Anderson, Kate, Westchester Aquatic Club, 17:08.36
  32. Kanary, Karina, Longhorn Aquatics, 17:11.95
  33. Bruner, Skylar, Hilton Head Aquatics, 17:12.12
  34. Reid, Keira, NOVA of Virginia Aquatics, Inc, 17:18.58
  35. Miller, Abby, Mason Manta Rays, 17:23.58
  36. Stuhlmacher, Claire, Blue Wave Swimming, 17:24.50

Men’s Junior 5K

  1. Vanderloo, Jp, Snow Swimming, 1:10.02
  2. Marsteiner, Matthew, New Wave Swim Team, 16:39.90
  3. Cunneen, Trey, CSP Tideriders, 16:49.86
  4. Lenoce, Parker, Sarasota Sharks, 16:50.45
  5. Kharun, Ilya, Sandpipers Of Nevada, 16:52.66
  6. Diffenderfer, Sean, Spartan Aquatic Club, 16:54.04
  7. Merke, Matt, Unattached, 16:56.48
  8. Boehme, Matthew, Unattached, 16:56.49
  9. Tierney, Brady, Radnor Aquatic Club, 16:56.49
  10. Gerke, Max, Iowa Flyers Swim Club, 16:56.49
  11. Arnholt, Nolan, Charger Aquatics, 9:40.26
  12. Bucaro, Luke, Barrington Swim Club, 9:42.60
  13. Ayers, Alex, SwimMAC Carolina, 15:37.84
  14. Carlile, Connor, Fishers Area Swimming Tigers, 15:53.39
  15. Beyer, Brady, Club Olympia Swim Team, 15:56.33
  16. Corey, Luke, Naval Academy Aquatic Club, 16:00.19
  17. Marsteiner, Sam, New Wave Swim Team, 16:03.43
  18. Ellis, Luke, Sandpipers Of Nevada, 16:04.49
  19. Gettys, Bucky, Texas Gold, 16:06.28
  20. Turner, Ryan, Highlander Aquatic Club, 16:07.69
  21. Tower, Zach, Team Santa Monica, 16:08.04
  22. Clinton, Riley, Sandpipers Of Nevada, 16:09.53
  23. Rice, Tucker, Billings Aquatic Club, 16:12.65
  24. Shaaban, Alan, Team Santa Monica, 16:14.79
  25. Minckler, Blaise, Hilton Head Aquatics, 16:18.08
  26. Anselm, Rylan, Barrington Swim Club, 16:19.54
  27. Scheiber, Jackson, New Wave Swim Team, 16:22.88