2019 Speedo Sectionals Minneapolis Day 1: McHugh Brothers Go 1-2

speedo-sectionals-minneapolis
Twitter, @GopherSwimDive

Day 1 of the 2019 Speedo Sectionals Minneapolis brewed up a competitive storm. The meet will take place at the University of Minnesota’s Jean K. Freeman Aquatics Center on July 18th-21st. There was a dash of brotherly love, a spice of age-experience, and a whole batch of fast swims from Wisconsin Aquatics on the first day. The first day brought fast times and wins by 16 year olds, as well as 28 year olds.

Wisconsin Aquatics seems like they know the recipe for success and lead the meet after day one of swimming with 281 points. Illinois Club’s Barrington Swim Club at 92.5 points and Fox Valley Swim Team at 74 points come in second and third.

The Speedo Sectionals Minneapolis live results and webcast can be found on the meets home page.

Women’s 800m Free

Rachel Stege of Fox Valley showcases her young energy at 16 years old and wins the Women’s 800 freestyle at 8:48.32. Abbey Erwin (8:55.07) and Maggie Graves (8:58.92) slides under 9 minutes to finish second and third.

Lillian Reader touches fourth with a time of 9:00.98 and Magadalena Emary comes in fifth at (9:02.40). Claudia Chang (9:03.28), Jane Smith (9:04.76), and Emily Bucaro (9:04.79) round out the top 8 for the women.

  1 Stege, Rachel          16 Fox Valley Swim-  8:51.79    8:48.32  
  2 Erwin, Abbey           20 Univ Minnesota-M  8:52.69    8:55.07  
  3 Graves, Maggie         15 Barrington Swim-  8:58.30    8:58.92  
  4 Reader, Lilian         14 Barrington Swim-  9:10.79    9:00.98  
  5 Emary, Magdalena       19 Barrington Swim-  8:58.45    9:02.40  
  6 Chang, Claudia         16 Aquajets Swim Te  9:02.90    9:03.28  
  7 Smith, Jane            17 Barrington Swim-  9:03.50    9:04.76  
  8 Bucaro, Emily          15 Barrington Swim-  9:11.04    9:04.79

Men’s 800m Free

Dylan Moffatt was the first men winner of the weekend cruising into first with a time of 8:16.24. Matthew Hillmer was a close two seconds behind him at 8:18.57.  Cameron Kelley at 8:22.02, Ryan Netzel at 8:23.94 and Graham Miotke at 8:24.32 battled the race out to the finish.

Robert Niemann swam into sixth at 8:27.63 and Timothy Rizzo placed seventh at 8:32.93.  A teammate of the Women 800 Freestyle winner, Lucas Conrads of Fox Valley concludes the top 8 at 8:37.03

  1 Moffatt, Dylan         17 Linn-Mar Swim Te  8:29.68    8:16.24  
  2 Hillmer, Matthew       19 Wisconsin Aquati  8:27.48    8:18.57  
  3 Kelley, Cameron        20 Linn-Mar Swim Te  8:28.70    8:22.02  
  4 Netzel, Ryan           19 Wyoming Aquatics  9:25.82Y   8:23.94  
  5 Miotke, Graham         18 Wisconsin Aquati  8:40.40    8:24.32  
  6 Niemann, Robert        19 Wisconsin Aquati  8:30.49    8:27.63  
  7 Rizzo, Timothy         18 Riptide-MN        8:31.91    8:32.93  
  8 Conrads, Lucas         16 Fox Valley Swim-  8:37.62    8:37.03

Women’s 100m Freestyle

The sprinters set a competitive tone for the rest of Minneapolis Speedo Sectionals, with two girls breaking 56 seconds in the 100 free. 16 year-old Grace Cooper from delta aquatics slammed the wall first with a time of 55.76. Only eight hundredths behind, Elizabeth Nelson squeezed below 56 with a time of 55.84.

Hannah Burvill of Iowa Hawkeyes Swim Club kept it cool with a low 56 (56.19), while Lillie Hosak (56.65), and Mckenna Stone (56.85) followed with 56’s. Alana Palmer (57.08), Reily Tiltmann (57.28) and Pyper Doo (57.44) rounded out the A final with 57’s.

Men’s 100m Freestyle

The Men’s 100 free was a tight race across the field at this Speedo Sectionals, counting no lane out of the potential to win. Lane 5’s Wisconsin Aquatics Matthew Novinski clutched a 50.98 to take the event. Mizzou’s Jack Dahlgreen took the runner up with a time of 51.18

Outside smoke Stjepan Fiolic (51.24) made it to third, followed by Connor Boyle (51.24), Joseph Myhre (51.70), and Michael Linnihan (51.94). Fellow Wisconsin Badger swimmers, Kevin Braun (52.03), and Griffin Back (52.22), came next with low 52’s.

  1 Novinski, Matthew      20 Wisconsin Aquati    51.04      50.98  
  2 Dahlgren, Jack         19 U. of Missouri-M    51.29      51.18  
  3 Fiolic, Stjepan        22 Hawkeye Swim Clu    52.21      51.24  
  4 Boyle, Connor          16 Fox Valley Swim-    50.75      51.42  
  5 Myhre, Joseph          21 Hawkeye Swim Clu    51.82      51.70  
  6 Linnihan, Michael      17 Elmbrook Swim Cl    51.87      51.94  
  7 Braun, Kevin           21 Wisconsin Aquati    52.00      52.03  
  8 Back, Griffin          21 Wisconsin Aquati    52.25      52.22

Women’s 200m Breaststroke

Chippewa Valley’s Lily Borgenheimer took the lead at the 100, and kept the lead to the finish with a winning time of 2:36.58. Vanessa Herrmann at 2:36.69 and Sylvia Kobylak put up a good fight to touch second and third.

Jenna Silvestri at 2:37.76, Jordyn Wentzel at 2:38.03, and Callahan Dunn at 2:38.81 touched in the middle of the pack, only seconds behind the winning time. 18 & Under swimmers at this Speedo Sectionals Minneapolis Brigid Gwidt touched at 2:39.51 and Mallory Jump at 2:40.58 respectively.

  1 Borgenheimer, Lily     20 Chippewa Valley-  2:34.06    2:36.58  
  2 Herrmann, Vanessa      19 AquaStorm-ND      2:36.36    2:36.69  
  3 Kobylak, Sylvia        17 West Swim Club-I  2:35.69    2:37.65  
  4 Silvestri, Jenna       18 Wisconsin Aquati  2:37.23    2:37.76  
  5 Wentzel, Jordyn        18 Aquajets Swim Te  2:40.63    2:38.03  
  6 Dunn, Callahan         17 Una Hsc-IL        2:38.17    2:38.81  
  7 Gwidt, Brigid          16 Ozaukee Aquatics  2:39.41    2:39.51  
  8 Jump, Mallory          18 St Charles Swim-  2:40.89    2:40.58

Men’s 200m Breaststroke

The McHugh brothers demonstrated pure brotherly competition while crushing the field taking first and second of the Men’s 200 Breaststroke. 19 year-old Maxwell McHugh used the home pool advantage and touched at 2:14.00. Mchugh also qualified for the Olympic Trials with his 2:14.00 time. Three years older than Maxwell, Connor McHugh touched shortly after him with a time of 2:15.17

Coming in a time with 2:17.18 was Caleb Aman, followed by Hayden Zheng (2:18.65), and Mitchell Hovis (2:18.97). Sixth place was Evan Yoder (2:19.450, with Benjamin Attenberger (2:20.67), and Eli Fouts (2:25.76) finishing out the final heat.

  1 McHugh, Maxwell        19 Univ Minnesota-M  2:14.27    2:14.00  
  2 McHugh, Conner         23 Una Uofm-MN       2:16.81    2:15.17  
  3 Aman, Caleb            19 Wisconsin Aquati  2:17.14    2:17.21  
  4 Zheng, Hayden          16 Aquajets Swim Te  2:22.11    2:18.65  
  5 Hovis, Mitchell        20 Wyoming Aquatics  2:19.99    2:18.97  
  6 Yoder, Evan            20 Univ Minnesota-M  2:18.36    2:19.45  
  7 Attenberger, Benjamin  20 Wisconsin Aquati  2:20.25    2:20.67  
  8 Fouts, Eli             19 Wisconsin Aquati  2:23.00    2:25.76

Women’s 200m Butterfly

28 year-old, 2009 Kenyon Graduate, Hannah Saiz made a statement in the 200 fly this evening. Saiz won the event with a time of 2:13.59. 19 year old Ruby Martin took second (2:14.43), while Madison Waechter (2:16.82) took third.
In fourth place, Brecken Merkel at 2:17.30, fifth went to Kaylen Schoof at 2:18.25, and sixth was Winter Craig at 2:19.06
Anna Feng and Alexandra Reddington battled it out for seventh place going times of 2:20.33 and 2:20.59 respectively.

  1 Saiz, Hannah           28 Schroeder YMCA S  2:13.15    2:13.59  
  2 Martin, Ruby           19 Unattached-AZ     2:14.23    2:14.43  
  3 Waechter, Madison      20 Wisconsin Aquati  2:17.30    2:16.82  
  4 Merkel, Brecken        16 Edina Swim Club-  2:16.89    2:17.30  
  5 Schoof, Kaylyn         17 Elmbrook Swim Cl  2:18.25    2:18.25  
  6 Craig, Winter          17 Riptide-MN        2:18.33    2:19.06  
  7 Feng, Anna             18 Crimson Aquatics  2:18.59    2:20.33  
  8 Reddington, Alexandra  20 Wisconsin Aquati  2:16.91    2:20.59

Men’s 200m Butterfly

Wisconsin Aquatics Men take a second win of the night, with Joseph Millinovich flying into the wall first with a time of 2:02.60. From the Ywca Flying Fish, Matthew Gibson was not too far behind with a time of 2:03.71.

Fellow Wisconsin Aquatic swimmer Frank Niziolek takes third at 2:04.75. Niziolek was followed by Luke Hutchinson at 2:05.27, Jeffrey Vitek at 2:05.33, and Griffin O’Leary at 2:05.71. 17 year old’s Aayush Deshpande of Fox Valley and Kaiser Neverman of Green Bay YMCA finish with 2:06.15 and 2:08.61 respectively.

  1 Milinovich, Joseph     21 Wisconsin Aquati  2:04.19    2:02.60  
  2 Gibson, Matthew        15 Ywca Flying Fish  2:04.31    2:03.71  
  3 Niziolek, Frank        19 Wisconsin Aquati  2:03.59    2:04.75  
  4 Hutchinson, Luke       21 Uic Aquatics-IL   2:05.49    2:05.27  
  5 Vitek, Jeffrey         19 West Swim Club-I  2:04.72    2:05.33  
  6 O'Leary, Griffin       15 Barrington Swim-  2:06.74    2:05.71  
  7 Deshpande, Aayush      17 Fox Valley Swim-  2:04.54    2:06.15  
  8 Neverman, Kaiser       17 Green Bay YMCA-W  2:07.74    2:08.61

Day Two of Speedo Sectionals Minneapolis will bring the 200 freestyle, the 400 Individual Medley, the 100 Backstroke and the 400 Freestyle Relay. Prelims will begin promptly at 9 a.m. CT and finals will begin at 6 p.m. To compare Minneapolis Speedo Sectionals to others, check out sites at Gainsville and Greensboro.